Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Dziś ujawnię swoja naturę nałogowej sprzątaczki i zrecenzuję 2 książki, które od dawno znajdują się w mojej biblioteczce i które są regularnie ‘używane’. 

Tytuł: Perfekcyjna Pani Dom. Lekcje nowoczesnego zarządzania domem.
Autor: Anthea Turner
Ilość stron: 159
Czas: w razie potrzeby
Moja ocena: 7/10
Wyzwanie:
Pierwsza książka “Perfekcyjna…” jest ze mną od 2008 r., czyli do chwili kiedy została wydana polska edycja. Jako nałogowy maniak śledziłam program “Perfekcyjna pani domu” prowadzony przez Anthea Turner. 
Wychowałam się w domu, gdzie można było jeść z podłogi. I chociaż, jako nastolatka buntowałam się zasadom obowiązującym w domu (cotygodniowe sprzątanie, każdy przedmiot na swoim miejscu, itp.), obecnie prowadząc swój dom, robię dokładnie tak samo. I jest mi z tym dobrze;) Dlatego nie wahałam się i zamówiłam książkę.
Oglądając każdy odcinek marzyłam, aby moje mieszkanie wyglądało tak perfekcyjnie. Nie było to możliwe przez długie lata, podczas których studiowałam, przenosząc się z wynajmowanej kwatery do pokoju, willi, mieszkania. To było ok. 8 lat podnajmowania pomieszczeń, w których oprócz wystroju, nie mogłam nic zmienić.
Ale wracając do książki – okazała się naprawdę cenna. 
Rozdziały z książki:
1. Wielkie odgracanie – jak pozbyć się rupieci pokój po pokoju
2. Sposoby na przechowywanie – jak znaleźć miejsce na wszystko
3. Sprzątanie – jak zabrać się do pracy
4. Sprzątanie pokój po pokoju – przedpokój i kuchnia
5. Sprzątanie pokój po pokoju 2 – pokój dzienny, łazienka, sypialnia i domowe biuro
6. Wiosenne porządki – jak wysprzątać dom na wysoki połysk
7. Pranie – podstawy prania i prasowania
8. Dzieci i zwierzęta – jak zadbać o higienę i bezpieczeństwo rodziny
9. Domowe biuro – jak zarządzać dokumentami
10. Konserwacja i naprawy – jak dbać o ubrania, buty i meble
11. Usuwanie plam – jak pozbyć się nawet najbardziej opornych plam
12. Zmysł kulinarny – podstawy przygotowania potraw
13. Zmysł kulinarny 2 – jak maksymalnie wykorzystać zamrażarkę i lodówkę
14. Zakupy – jak kupować z głową i nie wydać zbyt wiele pieniędzy
15. Urządzanie domu – akcenty osobiste, które tworzą klimat domu
16. Przyjmowanie gości – jak przygotować kolację, przyjęcie przy grillu i piknik
17. Przyjmowanie gości 2 – jak przygotować przyjęcie koktajlowe, zimny bufet i kolację dla przyjaciół
18. Przyjmowanie gości 3 – jak się przygotować do świąt Bożego Narodzenia i jak podjąć gości zostających na noc
19. Bezpieczeństwo w domu – jak zapobiegać wypadkom i reagować w domowych sytuacjach awaryjnych.
To nie jest książka, którą się czyta jednym tchem. Jest to poradnik, więc korzystałam jak z poradnika – w razie potrzeby. Np. kiedy kilogram świeżych truskawek wysypał mi się na śnieżnobiałe nowe spodnie -> pokój -> książka -> rozdział 11 -> usuwanie plam -> kilka sekund i jużwiedzialam jak reagować. I po plamach ani śladu! 
Porady sprawdziły się również w wynajmowanych pokojach, w których każdy centymetr był na wagę złota (zwłaszcza dla kogoś komu odzież wysypywała się z szaf!!:P). Dzięki sposobom na przechowywanie znajdowałam sposoby na odpowiednie układanie, pakowanie, trzymanie odzieży, ale również wiedziałam, w jaki sposób pozbyć się przedmiotów, które nie były potrzebne. 
To tylko przykłady, bo poradnika używałam wiele razy, np. pakowaniu, robieniu zakupów, dbaniu o obuwie, praniu, prasowaniu. 
“Autorka
“Perfekcyjnej pani domu” Anthea Turner uważana jest za złotą dziewczynę
brytyjskiej telewizji. Prowadziła programy muzyczne, dla dzieci,
poranne. Zdobyła tytuły Najlepiej Ubranej Kobiety w Telewizji,
Osobowości Show-biznesu oraz Osobowości Roku BBC. W 2006 roku w stacji
BBC pojawił się autorski program Turner – “Perfekcyjna pani domu”.
Szybko stał się telewizyjnym hitem, a książka, która powstała na jego
podstawie, bestsellerem.” www.merlin.pl
Teraz o samym wydaniu poradnika: ładny, różowy kolor, rzuca się w oczy, w środku przestronnie, świetnie opisane czynności, ważniejsze rzeczy podkreślone lub w ramkach. Minusem jest nieporęczny format i brak obrazków. Książka była pisana dla Brytyjczyków, więc nie wszystko jest dostosowane do polskich warunków.

Pod koniec 2012 r. spełniło się moje marzenie i kupiliśmy z mężem
nasze pierwsze wspólne gniazdko. A raczej gniazdo, bo po wynajmowanych,
często klaustrofobicznych pokoikach, mamy teraz ponad 70m2 powierzchni i
co najważniejsze – tylko dla nas! 
I tym samym, kiedy dowiedziałam się, że Małgorzata Rozenek wydała swój “Poradnik Perfekcyjnej Pani Domu”, nie mogłam przejść obok obojętnie.

Tytuł: Poradnik Perfekcyjna Pani Domu
Autor: Małgorzata
Rozenek
Ilość stron: 256
Czas: w razie potrzeby
Moja ocena: 8/10
Wyzwanie:
Kiedy przyszła do mnie książka Małgosi (nie muszę mówić, że oglądnęłam każdy odcinek programu na TVN i jestem fanką Małgosi) byłam zachwycona. Poradnik jest piękny! Okładka twarda, więc odporniejsza na częste używanie, a środek zachwyca. Kolorowe zdjęcia wnętrz, wystroju oraz autorki, jak również wiele rysunków i wskazówek. 
Rozdziały z książki:
1. Podziekowania
2. Wstęp – Jak zostałam perfekcyjną panią domu
3. Sprzatanie – Jak zacząć
4. Przedpokój – Przestrzeń dobrze zorganizowana
5. Kuchnia – Sterylność i smak
6. Jadalnia – Porządek rozmowy
7. Salon – Zaproszenie do harmonii
8. Sypialnia – Posprzątany azyl
9. Garderoba – Ład na wyciągnięcie ręki
10. Pokój dziecięcy – Nauka porządku
11. Łazienka – Czysta przyjemność
12. Balkon i taras – Nic do ukrycia
13. Słowniczek – Środki i substancje ułatwiające pracę w domu.
Brytyjska królowa czystości postawiła w rozdziałach na czynności, natomiast nasza Pani Domu opisuje każde pomieszczenie w domu. Przy opisie danego pomieszczenia są podrozdziały: odgruzowanie, organizacja, dekoracja. Jak dla mnie było to ułatwienie. Podczas przeprowadzi “na swoje” również sięgałam po obie książki, jednak zdecydowanie chętniej wybierałam polską wersję. Może dlatego, że opisane sposoby są mi bliższe, ale powodem może też być cieszące oko wydanie. 
Naprawdę polecam osobom (jako feministka uważam, że z poradnika również może skorzystać Perfekcyjny Pan Domu), które mają problem z utrzymaniem porządku/właśnie się przeprowadziły/chcą sprzątać naturalnie i tanio/są otwarte na nowe pomysły na prowadzenie domu. Praktyczne porady sie sprawdzają. A przede wszystkim Małgosia stawia na wykorzystywanie naturalnych, zdrowych sposobów na higienę. Mnie przekonuje: cena środka czystości np. do szyb czy sprzętu AGD a cena zrobienia domowego sposoby (woda, ocet, soda oczyszczona itp.) jest najlepszym przykładem na oszczędność i zdrowie. 
Oba poradniki leżą na honorowym miejscu w mojej biblioteczce. Wkrótce czeka mnie porządny remont kuchni i łazienek – nie wyobrażam sobie nie zaglądać do “Perfekcyjnej Pani Domu”.

5 thoughts on “Prefekcyjna Pani Domu x 2

  1. kochana! 🙂 dziękuję za informację 🙂 fajnie Cie mieć na blogspocie! ;3 a to tak można przekonwertować z domeny na domenę? czy musiałaś założyć konto na google i przenosić wszystkie posty na piechotę? dodaj sobie gadżet z obserwatorami, żeby Cię można było od razu dodawać do obserwowanych 🙂

    i usuń sobie weryikację obrazkową z komentarzy 😉

  2. Też bardzo lubię oglądać Perfekcyjną Panią Domu i ogólnie jestem fanką wszystkich programów związanych z prowadzeniem domu, aranżacją wnętrz, ect. Własnie dlatego zainwestowałam we własny egzemplarz książki pani Małgorzaty i nie żałuję, wiem, że będę z niego często korzystać, a szata graficzna jest zachwycająca, także tym bardziej nie będę mogła się oprzeć 🙂 Nie mam w swoich zbiorach książki Turner, ale podejrzewam, ze wiele informacji się pokrywa. Szkoda tylko, że w polskiej wersji poradnika nie ma rozdziałów o przyjmowaniu gości i organizacji przyjęć 🙂

Dodaj komentarz