Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Recenzja empik.pl:
“Opowieść o 20 latach “grania” Orkiestry, niemal kalendarium jej
działalności. Opowiada o skromnych początkach, oryginalnych pomysłach,
nietuzinkowych postaciach, niezwykłych miejscach, a przede wszystkich o
tym, jak obudzić w ludziach ducha i chęć pomocy i jak z zabawy dla
wszystkich zrobić wielki pożytek dla “”małych””, czyli jak zebrać
miliony na sprzęt ratujący życie. A wszystko zaczęło się od audycji,
którą Jurek Owsiak prowadził w Rozgłośni Harcerskiej… “

Moje zdanie:

Któż w Polsce nie zna Jurka Owsiaka i jego charakterystycznych czerwonych okularów? Jestem z natury społecznicą i działalność charytatywną jaką prowadzi ten mężczyzna jest dla mnie fascynująca i cudowna. A samo to, że jest tak wiele osób, które z chęcią pomagają napawa mnie radością 🙂 Być może podchodzę tak do tego problemu, gdyż w pracy zawodowej bardzo często spotykam się z tragediami ludzkimi, głównie dzieci. Jurek ma u mnie szacunek i podziw.
Pokaźny tom, który odnalazłam na wyprzedaży jakiś czas temu za 6,99 zł, zawiera ponad 500 stron historii Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do 1986 do 2011 roku. Książka bogata w tekst, jak i w piękne kolorowe zdjęcia urzeczywistniające osiągnięcia Fundacji. Opisane jest nie tylko najbardziej znana akcja WOŚP, ale wiele działań nastawionych na edukację, diagnostykę, ratownictwo medyczne nastawione na najmłodszych. 
To, co zasługuje na docenienie to grafika, humor i lekki chaos na kartkach papieru, co zupełnie nie przeszkadza, a bardziej pokazuje prawdziwość tak wielkiego przedsięwzięcia. Owsiak podkreśla też znaczenie wolontariuszy, bez których nie możliwe staje się możliwe.
 
Minusem książki jest jej wielka pojemność. Chętnie czytałam o organizacji początkowych Finałów, jednak gdzieś w połowie się znudziłam i dawkowałam sobie Finały, co jakiś czas.
 
Najbardziej istotny jest jednak cel Finałów i działań Owsiaka, który mówi, iż “pomoc WOŚP będzie trwać do końca świata i jeden dzień dłużej”. A miliony polskich dzieci mogą liczyć na wsparcie i pomoc medyczną dzięki ludziom o wielkich sercach 🙂

Kalendarium wiedzy o WOŚP polecam każdemu krytykowi działalności Jurka Owsiaka. 

Dodaj komentarz