Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Ilustrowany przewodnik, który objaśnia metody porządkowania, daje szczegółowe wskazówki, jak pozbyć się raz na zawsze starych bałaganiarskich nawyków i pokazuje, jak wnosić radość w swoje życie.

Autorka prezentuje własną metodę – KonMari – na uporządkowanie najbliższego otoczenia, zmianę podejścia do życia i sposobu myślenia. Omawia istotne decyzje, które należy podjąć, aby było to możliwe. Pokazuje, jak skutecznie zmienić nawyki, aby porządkowanie nie polegało tylko na odgraceniu domu czy też sprawieniu, że będzie lśnił na przyjście gości, a raczej, żeby zmieniło je na dobre.

www.lubimyczytać.pl

Parę lat temu byłam zagorzałą fanką Perfekcyjnej Pani Domu – zarówno programów, jak i książek i samej idei perfekcyjnego porządku w domu. Oglądałam do znudzenia wszystkie odcinki brytyjskiej edycji, a następie polskiej. We własnym domu starałam się upodobnić mieszkanie do tego z programów.

A potem dojrzałam i zrozumiałam, że nie o perfekcję chodzi. Że mieszkanie to moje zacisze, w którym chcę się czuć bezpiecznie. Naprzeciw temu przyszła do mnie książka z metodą KonMari. Tego właśnie potrzebowałam. Radości w moim życiu codziennym.

Nie będę ukrywać, że mam słabość do odzieży i butów. Kiedyś już pisałam, że mogłabym otworzyć sklep obuwniczy, gdyż spokojnie posiadałam setkę par. Szafy wcale nie wyglądały lepiej… zawalone ciuchami. Prawdą było to, że wiele z tych ubrań nosiłam i raczej nieczęsto mówiłam, że nie mam w co się ubrać.

Kiedy zostałam zmuszona przez los do zmiany miejsca zamieszkania musiałam zrobić też porządek w garderobie. W tym pomogła mi książka Magia sprzątania.

Sama metoda daje radość i pozwala uporać się z niepotrzebnymi otaczającymi nas przedmiotami. Proste.  W skrócie: bierzesz do ręki przedmiot, zastanawiasz się czy daje Ci on radość i wiesz, co dalej z nim zrobić.

Książka jest formą poradnika a zarazem filozofii autorki. Tokimeki to słowo pochodzące z języka japońskiego oznaczające: to, co daje radość. Autorka krok po kroku daje czytelnikowi wskazówki jak zorganizować własne mieszkanie, aby czuć się w nim komfortowo. Dodatkowym atutem są obrazki z instrukcją obsługi.

Poradnik posiada kilka rozdziałów i podrozdziałów skupiających się na poszczególnych kategoriach i świetnie porządkuje sposób myślenia oraz kolejność sprzątania.

Dzięki temu nauczyłam się bardziej selekcjonować przedmioty w swoim otoczeniu, a szczególnie odzież. Przyznam się, że wyrzuciłam wiele worków ze szmatami i obecnie potrafię bez skrupułów pozbywać się tego, co zagraca mi przestrzeń. Stało się to za sprawą argumentacji Marie Kondo. Jej filozofia sprawiła, że zachciałam otaczać się radością!

Metoda KonMari motywuje do zmiany myślenia i modyfikacji sposobu sprzątania, segregowania i układania rzeczy we własnym mieszkaniu.

Rezultatem jest otoczenie, które pokochasz!

 

 

Tytuł: Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce

Autor: Marie Kondo

Wydawnictwo: MUZA

Moja ocena: 6/10

Za książkę dziękuję Wydawnictwu MUZA, fakt ten nie miał wpływu na opinię.

1 thought on “TOKIMEKI. MAGIA SPRZĄTANIA W PRAKTYCE – MARIE KONDO

Dodaj komentarz