Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Kolejny poradnik, jaki w ostatnim czasie pojawił się na mojej półce tym razem dotyczył możliwości decydowania i swobody własnego wyboru. Autor Steve McClatchy przytacza nam przykład ze swojego życia jak ważna jest samodzielność w podejmowaniu decyzji. Kiedy jesteśmy młodzi samostanowienie wiąże się z ogromną dumą, która z biegiem lat przeradza się w przykry obowiązek.  

Książka Decyduj. Zrób to sam, zanim inni podejmą decyzję za ciebie wywarła na mnie wpływ. Uważam się za osobę świadomie podejmującą decyzje, a tymczasem poradnik sprawił, iż jeszcze raz przeanalizowałam sobie rozporządzanie moją wolnością. Konkretne decyzje oddziaływają na różne aspekty naszego życia.

Autor starał się pokazać w książce jak podejmować jeszcze lepsze decyzje, które doprowadzą nas do określonego celu. Możemy się przyjrzeć motywacji oraz nawykom w tej dziedzinie, a co za tym idzie dowiedzieć się, dlaczego odkładamy zadania na ostatnią chwilę. Okazuje się bowiem, że są korzyści z odkładania zadań w postaci zbierania energii na to konkretne zadanie i lepszej motywacji, gdyż kończy nam się czas.

 

„Strach dodaje sił i wzmaga koncentrację, zatem łatwiej Ci opierać się bodźcom, które rozpraszają twoją uwagę. Zwiększa się też szybkość: przyśpieszasz tempa, aby mieć pewność, że skończysz na czas.”

 

Niestety oprócz korzyści pojawiają się również wady, które wpływają na zadanie: presja czasu, ryzyko wypalenia zawodowego oraz chorób związanych ze stresem.

Określiłabym ten poradnik jako zbiór wiedzy, który pomoże nam przede wszystkim w życiu zawodowym. Steve McClatchy przygotował solidną dawkę fachowej pomocy dotyczącej możliwości decydowania. Nie wpływa to wcale na odbiór książki, który skierowany jest do każdego bez względu na stanowisko służbowe.  

Myślę, że książka Decyduj. Zrób to sam, zanim inni podejmą decyzję za ciebie pomoże ustanowić sobie hierarchię zadań i właściwie zarządzić własnym czasem w codziennym życiu. Od zawsze lubiłam wszelkiego typu kalendarze i organizery, a po lekturze tego poradnika widzę w tym sens. Plan pozwala mi zapanować nad bałaganem w życiu i skierować swoją energię na ważne rzeczy. Jestem zadowolona z korzyści jakie przyniosła mi ta lektura.

 

Tytuł: Decyduj. Zrób to sam, zanim inni podejmą decyzję za ciebie

Autor: Steve McClatchy

Wydawnictwo: MUZA

Moja ocena: 7/10

Za książkę dziękuję Wydawnictwu MUZA, fakt ten nie miał wpływu na opinię.

3 thoughts on “DECYDUJ. ZRÓB TO SAM, ZANIM INNI PODEJMĄ DECYZJĘ ZA CIEBIE – STEVE MCCLATCHY

Dodaj komentarz