Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Gdzieś tam nad naszymi głowami znajduje się niezbadany świat pełen gwiazd, czarnych dziur i ciemnej materii. Możemy go obserwować z Ziemi, ale tylko nieliczni mają możliwość wybrania się w przestrzeń kosmiczną. Jedną z tych osób był Tim Peake – brytyjski astronauta. Odbył on specjalistyczne szkolenie oraz prawie 200-dniową misję na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), o której dokładnie pisze w swojej książce Zapytaj astronautę. Tak się złożyło, że lektura trafiła w moje ręce i dzisiaj kilka słów o niej.

Po pierwsze wiedza. Jest to idealna pozycja dla miłośników i ciekawskich kosmosu. Każda strona naszpikowana jest ogromem informacji o szkoleniu na astronautę i życiorysie autora, ale także o zawiłych procedurach panujących na ISS i tego jak pachnie kosmos.

Po drugie rzetelność. Z uwagi na to, że Tim Peake osobiście przeszedł całą drogę do pozostania astronautą z dużą dokładnością tłumaczy wszelkie fakty, obala mity i opowiada na pytania ze szczegółami.  

Po trzecie jasność i zrozumiałość. Pomimo, że w książce roi się od trudnych terminów i praw fizyki jest to lektura dla każdego. Autor ma dar snucia opowieści i tłumaczenia, dzięki któremu wszystko wydaje się być proste.

Po czwarte humor. O tym nie mogłam nie wspomnieć. Tim napisał swoją książkę z dużą dozą humoru. Nie raz wybuchałam śmiechem i głośno czytałam fragmenty odpowiedzi wśród znajomych i rodziny.

Po piąte grafika. Książka posiada świetne zdjęcia obrazujące złożoność przebywania w przestrzeni kosmicznej, okładka z przodu i z tyłu zachęca do czytania, a ja ponadto dostałam kilka zdjęć z wyprawy Tima od Wydawnictwa. To wielki plus tej pozycji!

Zapytaj astronautę to idealna odskocznia od trudnych książek o astronautyce. Tim zdecydował się odpowiedzieć na szeroką listę pytań od swoich fanów, wobec czego czytelnik może zapoznać się z emocjami autora, przyjrzeć jego pracy, szkoleniu oraz tego, co robił w wolnym czasie wisząc 400 km nad Ziemią. Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki nawet 2 miesiące po jej przeczytaniu.

Serdecznie polecam!

Zapytaj astronautę. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podróżach i życiu w kosmosie

Autor: Tim Peake

Tłumaczenie: Zbigniew Kościuk

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

Tytuł oryginału: Ask an Astronaut. My Guide to Life in Space

Data wydania: 15 marca 2018

Liczba stron: 264

Kategoria: literatura faktu

 

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.

2 thoughts on “Zapytaj astronautę. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podróżach i życiu w kosmosie – Tim Peake

Dodaj komentarz