Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

“Życie jest banałem nie do powtórzenia”

Czasami lubię usiąść z kieliszkiem dobrego wina i ciekawą lekturą. Tym razem w moje ręce trafił tomik aforyzmów Ty i teraz, który bardzo mnie zaintrygował tematem przewodnim – relacje międzyludzkie. Jest to zbiór osobistych doświadczeń autorki Lidii Jasińskiej ze szczególnym uwzględnieniem przeogromnemu uczuciu – miłości między kobietą a mężczyzną.

“Kobiety jak nimfy – potrzebują wynurzeń.”

Ty i teraz to prawie 700 sentencji, które odkrywają piękno i radość, ale także ból, tęsknotę i trudności jakie dostarcza życie we dwoje. Moim zdaniem do najpiękniejszych sentencji należą te z grupy marzeń i tęsknot oraz poświęcone emocjom. Bardzo dużą grupę aforyzmów stanowią też sentencje o płci żeńskiej lub różnic między kobietą a mężczyzną.

“Miłość szuka, znajduje i … gubi.”

Aforyzmy są tomikiem, który ciężko przeczytać na raz. Lidia Jasińska stworzyła cytaty nad którymi trzeba się pochylić; takie, które skłaniają do refleksji i zajrzenia w głąb siebie. Dlatego lekturę czytałam kilkanaście dni, czasem dłużej dumając niż składając litery.

“Uprawiana miłość nie znosi posuchy.”

Wielkim plusem aforyzmów jest ich bardzo krótka forma a zarazem trafienie w punkt do najważniejszych prawd życiowych. Teksty Jasińskiej noszą w sobie gamę skrajnych emocji, które czułam czytając każdą linijkę. Niektóre cytaty bywają strasznie gorzkie i naładowane jakby cierpieniem i często dotyczą roli kobiety i kobiecości w naszym świecie.

“Najtrudniejszy dla kobiety jest moment, w którym wybór zmienił się w przymus.”

Ty i teraz to przepięknie wydana książka, która idealnie wpasowuje się w biblioteczkę książkoholika. Faktura okładki sprawią, że jeszcze przyjemniej się ją trzyma w ręce, a każdy tekst sprzyja rozwojowi intelektualnemu. Książa posiada czerwoną tasiemkę, jako zakładkę i szczerze żałuję, że jest tylko jedna. Odnalazłam wiele aforyzmów, które mnie poruszyły i przydałoby się więcej zakładek, abym mogła do nich często wracać.

“Im bardziej odkrywane są serca, tym rzadziej są kradzione.”

Lidia Jasińska swoim piórem wyzwoliła wiele emocji, które buzowały we mnie podczas czytania. Puenta życia, miłości, marzeń, tęsknot i relacji wyrażona w jednym zdaniu to sztuka, którą autorka opanowała do perfekcji. Z pewnością jeszcze sięgnę po następną dawkę inspiracji.

“Najpiękniejsze, choć najbardziej egoistyczne w miłości jest to, że tylko ona się liczy.”

Ty i teraz. Aforyzmy

Autor: Lidia Jasińska

Wydawnictwo: Imprint Media

data wydania: 2018
Liczba stron: 240
Kategoria: poezja
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Imprint Media.

3 thoughts on “Ty i teraz. Aforyzmy – Lidia Jasińska

  1. Miłość jest trudna, ten tomik to udowadnia. Jest szczery i prawdziwy… Trochę smutny jednak motywujący. Wracam do niego często gdy mam gorszy dzień

Dodaj komentarz