Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Kiedy tylko zobaczyłam tę książkę wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Temat seksualizmu człowieka zawsze mnie niezwykle interesował, a zwłaszcza homoseksualizmu, transseksualizmu czy różnych dewiacji. Zatem książka Londyn Miasto Queer to dla mnie pozycja idealna.

Peter Ackroyd sprawił, że na parę godzin przeniosłam się do stolicy Anglii – Londynu. Poprowadził mnie poprzez wszystkie epoki historyczne, w których mogła przyglądać się kształtowaniu LGBTQIA. Co prawda skrót ten powstał dopiero w XXI wieku, jednak idealnie oddaje całą populację queer.

Nie bardzo wiem od czego mam zacząć, gdyż mocno przeżyłam tę lekturę. Jednego jestem pewna – tego nie znajdziecie w podręcznikach do historii. Ten wycinek dotyczący lesbijek, gejów, transseksualistów, osób aseksualnych czy transwestytów nie jest nigdzie pokazany. Autor zatem w jednej książce zebrał materiały i wiarygodne źródła na ten temat. Przekrój fantastycznej analizy od średniowiecza, w którym dominowała męska miłość – jako ta pełna i właściwa (bo przecież tylko mężczyźni mają moc przekazywania życia), przez czasy renesansu aż do współczesności. Obraz homoseksualistów w oczach ludzi nie zawsze był potępiany. Stało się tak głównie za sprawą Kościoła Chrześcijańskiego, który z jednej strony podburzał do karania za „sodomie”, a z drugiej znanych było wiele przypadków duchownych uczestniczących w tych precedensach. Był również czas, w którym miłość między mężczyznami była normalna, gdzie starsi, często bogaci i wpływowi faceci, wykorzystywali swoją służbę, giermków, chłopców na posyłki itp.

Chyba jednym z dość ciekawych faktów była informacja dotycząca tego, że lesbijki były mniej tępione niż geje. A dlaczego? Bo miłości między kobietami nie uznawano za coś ważnego, istotnego. Poza tym kobiety nie miały nasienia, więc nie mogły w ten sposób „marnować” życia.

Dzięki lekturze można dowiedzieć się, że queer – od akceptowanych a wręcz modnych w społeczeństwie, przeszli drogę wstrętu, kpin, a potem karania nawet śmiercią, aż do walki o swoją wolność w obecnych czasach. Peter Ackroyd zajął się również wyjaśnieniem pojęcia queer, powstaniem terminu homoseksualizmu, jak również obecnie funkcjonującym skrótem LGBTQIA. Mega ciekawe informacje.

Książka zawiera również wiele postaci historycznych, które w jakiś sposób zostały zapamiętane w populacji queer – od znanych artystów (np. Szekspir?!?!), po władców (Wilhelm II zwany Rudym). A do tego są także fotografie i obrazy odwzorowujące słowa autora. Cała oprawa tej publikacji jest piękna i wyróżnia się – na okładce oczywiście tęcza.

Czytając książkę byłam wzburzona, rozczarowana, oszołomiona, zaniepokojona, zaciekawiona a czasem nawet lekko zgorszona. Czasem miałam wrażenie, że czytam o bardzo intymnych rzeczach, wchodzę ludiom do sypialni. Tyle emocji w tej publikacji pokazuje, że Londyn Miasto Queer to lektura warta uwagi. To popularnonaukowa książka z bogatą bibliografią, co zawsze jest wielkim plusem dla autora.

 

Londyn. Miasto queer. Historia od czasów rzymskich po dzień dzisiejszy

Autor: Peter Ackroyd
Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tytuł oryginału: Queer City
Data wydania: 18 czerwca 2018
Liczba stron: 328
Kategoria: literatura faktu
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

6 thoughts on “Londyn. Miasto queer. Historia od czasów rzymskich po dzień dzisiejszy – Peter Ackroyd

Dodaj komentarz