Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Jak dobrze wiecie, jestem maniaczką kinową i sporo czasu tam spędzam. W moim repertuarze nie mogło zabraknąć filmu, który opowiadał o powstaniu najgorszej produkcji filmowej – The Room. Moje wrażenia pozostały niezmienne – wielkie zaskoczenie, że jednak można zarobić na takich filmach, tylko trzeba to umiejętnie sprzedać.

Tym razem przedstawiam Wam książkę, która opisuje i doprecyzowuje wiele niewyjaśnionych kwestii znajdujących się w samej produkcji. Disaster Artist to biograficzna książka Grega Sestero – odtwórcę roli Marka w The Room. Mamy zatem świetny obraz przyjaźni między autorem książki a Tommem Wiseau.

Z książki na pierwszy planie bije relacja między panami, dzięki czemu Sestero miał możliwość opisać losy tego nieznanego bohatera Tommiego. Historia powstania całej produkcji jest o tyle interesująco, gdyż jest autentyczna. Wszystkie postacie i wydarzenia są zaskakujące, wręcz dziwne, a jednak prawdziwe.

Jednym z plusów jest przemyślana narracja autora. Dobrze się bawiłam czytając Disaster artist z powodu świetnego humoru oraz trafnych spostrzeżeń. Jest to też gorzka biografia, gdyż Sestero szczerze wyjawia wszystkie emocje panujące na planie i poza nim. Czytelnik może zobaczyć walkę o własne marzenia, ale również wiele przykrych emocji – jak zazdrość czy samotność. Przez to można zaangażować się w opowieść nie przerywając książki nawet na chwilę.

Walka – to słowo ciśnie mi się na usta, kiedy myślę o życiu obu aktorów – Tommego i Grega. Walka o marzenia, o karierę, o przyjaźń i o przetrwanie w świecie. Poza tym dostajemy także portret samego Wiseau, bez ubarwienia jego pokręconej osobowości. Czasami widzimy go jako tyrana, a czasami jako bardzo wrażliwą osobę. A jednak po zakończeniu lektury dalej mało wiemy o tajemniczym artyście.

Disaster Artist to pozycja dla każdego kto oglądał The Room, a także późniejszy film na jego podstawie. To świetna opowieść o determinacji, poruszająca tematy nie tylko relacji międzyludzkiej (np. jak Tommy traktował swoich pracowników na planie), ale przede wszystkim ciekawostki z planu filmowego. To słodko-gorzka książka, którą czyta się wyśmienicie.

The Disaster Artist. Moje życie na planie The Room, najlepszego złego filmu na świecie

Autor: Greg Sestero, Tom Bissell
Tłumaczenie: Piotr Kamiński
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tytuł oryginału: The Disaster Artist: My Life Inside The Room, the Greatest Bad Movie Ever Made
Data wydania: 2 lipca 2018
Liczba stron: 404
Kategoria: biografia/autobiografia/pamiętnik
Za książkę dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

4 thoughts on “The Disaster Artist. Moje życie na planie The Room, najlepszego złego filmu na świecie – Greg Sestero, Tom Bissell

  1. “The Room” nie oglądałam, a i na kino ostatnio brakuje mi czasu. Pomimo to Twoja recenzja brzmi ciekawie, a książka nie należy do takich, po które często sięgam – więc może byłaby to miła odmiana. Najpierw jednak muszę skłonić się do obejrzenia wspomnianego filmu.

Dodaj komentarz