Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Książka o psychoterapeutce, to coś dla mnie! – pomyślałam po przeczytaniu treści na tylnej okładce. W końcu to mój zawód, więc będę mogła się wypowiedzieć na ten temat. Zapraszam dzisiaj na recenzję thrillera psychologicznego Powiedz, że jesteś moja.

Elisabeth Noreback napisała całkiem zgrabną fabułę z bardzo trudnym tematem – macierzyństwa i relacji między córką a matką. Główny wątek książki rozgrywa się między trzema kobietami: Isabelle, Stelli oraz Kerstin. Pierwsza z nich to młoda kobieta szukająca pomocy u psychoterapeuty. Druga to matka, której córeczka dwadzieścia lat wcześniej zaginęła bez śladu. Natomiast ostatnia kobieta to matka niemogąca sobie poradzić z opuszczonym gniazdem (córka wyprowadziła się na studia). Wszystkie trzy historie poznajemy poprzez naprzemienną narrację, z której zaczynamy tworzyć sobie całość wydarzeń tych z przeszłości oraz teraźniejszych. Ich losy zaczynają się łączyć, gdyż Stella rozpoznaje w Isabelle swoją zaginioną córkę, ale nie chcą wystraszyć ani rodziny ani Isabell postanawia samodzielnie dowiedzieć się prawdy.

 

“Żałobę po dziecku przeżywa się w samotności. Tęsknoty i utraty nie da się do końca dzielić z kimś innym.”

 

Tytuł Powiedz, że jesteś moja niesie w sobie przesłanie całej książki. Trudny temat macierzyństwa, straty, żałoby, strachu, niepewności, ale również nieskończonej miłości, nadziei i wiary. Stella została przedstawiona jako doświadczona psychoterapeutka, choć jej późniejsze zachowanie troszkę mi zgrzytało. I sama bohaterka widzi, że popełnia błędy, jednak pragnienie poznania prawdy jest od niej silniejsze. Postać Isabelle bardzo mi się podobała, od osoby dość zależnej, zaczyna budować samoocenę, własne granice i stawia pierwsze kroki w asertywności. Ciekawą bohaterką jest także Kerstin – to dzięki jej perspektywie cała akcja rusza pędem. Kobieta swoim zachowaniem i konstruktami myślowymi wzbudzała u mnie silne emocje, co oczywiście przełożyło się na przeczytanie tej pozycji w ciągu kilkunastu godzin.

W ostatnim czasie coraz częściej sięgam po thrillery, a dzięki takim pisarkom jak Elisabeth Noreback zaczynam doceniać ten gatunek. Styl autorki, jej lekkość pióra sprawiła mi ogromną ucztę czytelniczą. Pomysł na historię trzech kobiet, tajemnica i podążanie w kierunku szaleństwa jednej z kobiet zgrały się w pozytywne zaskoczenie.

Książka to światowy bestseller, który nie zawiódł moich oczekiwań. Zwroty akcji, szybkie tempo, prywatne śledztwo, ciekawe postacie i wolne odkrywanie tajemnicy dają wieczór z przyjemną lekturą. Polecam!

 

 

Powiedź, że jesteś moja

Autor: Elisabeth Noreback
Tłumaczenie: Maciej Muszalski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tytuł oryginału: Säg att du är min
Data wydania: 11 czerwca 2018
Liczba stron: 512
Kategoria: thriller/sensacja/kryminał

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

6 thoughts on “Powiedz, że jesteś moja – Elisabeth Noreback

Dodaj komentarz