Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Idąc do kosmetyczki na 2 godziny, potrzebowałam do czytania czegoś lekkiego i przyjemnego. Trafiło akurat na Poradnik spełniania marzeńThe Wish, którego autorem jest Bill Griffin. I dobrze wybrałam, ponieważ lektura zajęła mi właśnie 2 godzinki, a czas zleciał szybko. Zapraszam na recenzję The Wish.

Nie znam osoby, która nie ma marzeń. Bez nich nasze życie wyglądałoby smutno i depresyjnie. Każdy, oczywiście, ma w swoim życiu inne cele. Jedni śnią o rzeczach niemożliwych, inny o czymś co jest bardzo przyziemne. Niezależnie od tego, czasami odkładamy pragnienia na później albo zupełnie nie mamy czasu, pomysłu czy pieniędzy na ich realizację. I wtedy potrzebujemy kopniaka, motywacji lub kryzysu, żeby ruszyć z miejsca. Takim powodem może być recenzowana książka.

Jak brzmi tytuł Poradnik spełniania marzeń jest po to, abyś spełnił swoje marzenie. Autor zebrał w tej książce 99 statystycznie najczęstszych pragnień ludzi i zmierzył się z każdym tematem.

Zanim przejdę do samej treści, zatrzymajmy się na Billu Griffinie. Mężczyzna wpadł na pomysł utworzenia Crowdwish, aplikacji pomagającej spełniać życzenia. Tak, dobrze przeczytaliście. Pomaga, ale nie obiecuje sukcesu. Twórca na każde wysłane do niego marzenie daje sobie 24 godziny, w których stara się znaleźć sposób na jego spełnienie. Nie będę Wam za dużo zdradzać, ponieważ na końcu tej książki znajduje się kilka stron poświęconych temu pomysłowi. Niemniej jednak The Wish to zebrane dzieło. Ideą Griffina była potrzeba pomagania, na kierunkowania i motywacji do osiągania własnych celów.

Struktura książki jest prosta: 2 strony na każde marzenie. W tym na tekst właściwy zostaje 1,5 strony, ponieważ połowa pierwszej kartki to numer i nazwa życzenia. Treść odnosi się do pomysłu, podpowiedzi albo realnych szans na spełnienie danego pragnienia. Na końcu zawsze pojawia się wzmianka, że można napisać maila do autora, który z chęcią rozwinie temat. Jest także informacja „prawdopodobieństwo, że spełnienie tego życzenia przyniesie szczęście” – co stanowi czasami realne podsumowanie treści.

Muszę przyznać, że w tych 99 marzeniach, które przeczytałam, było tylko 3 do 5 pasujących do mnie. I mam świadomość, że większość osób przeglądających tę książkę odnajdzie interesujące rzeczy właśnie w mniejszości. Nie zmienia to faktu, że niektóre podpowiedzi autora są bardziej ciekawe, pożyteczne czy realne, niż inne. Zdarzało mi się robić wielkie oczy, np. kiedy podsumował, ile może kosztować podróż do około świata (tzn. nie tak dużo jak myślałam), ale też bywały momenty, w których zastanawiałam się po co pisze to masło maślane, bo nic z tego i tak nie wynika. Przynajmniej dla mnie.

Od poradników oczekuję zawsze konkretów. Realności. Planu. The Wish to zbiór rad i pomysłów, które czasem są banalne, a czasem genialne w swojej prostocie. Nie potrafię ocenić tej książki, co do jej przydatności dla każdego czytelnika. Ale jestem pewna, że motto twórcy jest jasne: zawsze to od Ciebie zależy, ile wysiłku wsadzisz w spełnienie swojego pragnienia. Ja wyciągnęłam wnioski, a nawet miałam kilka głębszych refleksji, co do moich celów życiowych. Dlatego piszę Wam o tej lekturze.

Może akurat jesteś w takim miejscu w życiu, że potrzebujesz motywacji? A może od dawna skrycie o czymś marzysz i nie wiesz jak się do tego zabrać? A być może chcesz poczytać o pragnieniach innych osób i kreatywnie wymyślić coś swojego? Krótka lektura Billa Griffina jest nieobowiązująca, szybka i trzeba patrzeć na nią z przymrużeniem oka, ale nie można jej zarzucić egoizmu. W końcu ktoś bezinteresownie chce pomóc. Dlaczego z tego nie skorzystać? 😉  

 

The Wish. Poradnik spełniania marzeń

Autor: Bill Griffin

Tłumaczenie: Ewa Ziembińska

Wydawnictwo: MUZA

Tytuł oryginału: The Wish

Data wydania: 23 maja 2018

Liczba stron: 224

Kategoria: poradniki

4 thoughts on “The Wish. Poradnik spełniania marzeń – Bill Griffin

Dodaj komentarz