Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Zaledwie parę miesięcy temu czytałam pierwszy tom (Ogród Zuzanny) bardzo rodzinnej sagi napisanej przez dwie polskie pisarki. Tymczasem fani opowieści nie musieli długo czekać na kontynuację i już 1 sierpnia 2018 r. będzie miał premierę Ogród Zuzanny. Odważ się kochać. Zapraszam na recenzję bez spoilerów!

PREMIERA: 01.08.2018

Wydarzenia, które obserwujemy w tomie drugim dotyczących tych samych bohaterów w Starej Leśnej, ale także poznajemy kolejne postacie. Ogród Zuzanny dostarcza nam perspektywy przyjaciółki Zuzanny – Wioli. To kobieta po przejściach, szukająca swojego księcia z bajki, niestety często wchodząca w związki bez przyszłości. Tym razem na jej drodze pojawił się mężczyzna, który może kandydować na miejsce w jej sercu. Drugą stroną opowieści jest morderstwo, które porusza mieszkańcami tej małej wsi.

Moim zdaniem Jagna Kaczanowska i Justyna Bednarek to autorki bardzo zżyte, gdyż w książce nie ma znaczących przejść między rozdziałami i nie można odczuć dwóch różnych stylów. To na pewno znaczący plus.

Poza tym obie autorki bardzo duży nacisk położyły na dokładną historie bohaterów. Snują opowieść, która jest ciepła, postacie mają własne charaktery. Czasami miałam jednak wrażenie, że dialogi były nienowoczesne. Aby nie być gołosłowna podam przykład z pierwszych stron: „…Zresztą, co tak gadam po próżnicy (…)” albo „Ależ z ciebie osioł!”. Nie żeby miało to wpływ na odbiór książki, jednak niektóre słowa i teksty bohaterów sprawiały, że zastanawiałam się czy tak się jeszcze mówi. Po części rozumiem, że niektóre dialogi wynikały z wieku postaci, jednak mimo wszystko za każdym takim stwierdzeniem mój mózg dawał mi komunikat, że już się tak nie mówi.

Jednakże Kaczanowska i Bednarek stworzyły przekrój społeczeństwa mieszkającego na wsi od nastolatków po dojrzałych bohaterów. Ich losy się przeplatają, jest kilka interesujących wydarzeń i śmiesznych akcji, które sprawiają, że książę czyta się dość szybko i przyjemnie. Nie można zapomnieć o okładce. Po raz kolejny jest słodka, urocza i idealnie pasująca do treści lektury.

Zakańczając nadmieniam, że Ogród Zuzanny to opowieść o życiu. O szczęściu, spełnianiu marzeń, o rozczarowaniu a także nieprzyjemnych wydarzeniach, które pojawiają się w scenariuszy napisanym przez los. Drugi tom książki polecam dopiero po przeczytaniu wcześniejszego, gdyż można się pogubić bez znajomości poprzednich wydarzeń. Polecam osobom uwielbiającym klimat wsi, pogodnych, nietuzinkowych bohaterów i ciepłe obyczajówki.

Ogród Zuzanny. Tom 2. Odważ się kochać

Autor: Justyna Bednarek, Jagna Kaczanowska
Cykl: Miłość zostaje na zawsze (tom 2)
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 1 sierpnia 2018
Liczba stron: 382
Kategoria: Literatura obyczajowa i romans

5 thoughts on “Ogród Zuzanny. Odważ się kochać. Tom 2 – Jagna Kaczanowska i Justyna Bednarek /PRZEDPREMIEROWO/

Dodaj komentarz