Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Od kiedy rozpoczęłam swoją przygodę z edukacją wiele razy słyszałam, że dobrze rysuję. Już w przedszkolu odznaczałam się od rówieśników tym, że potrafiłam zachować proporcje i szczegóły ludzkiego ciała. W okolicach gimnazjum zostałam wybrana na kilkudniowe warsztaty malarskie, gdzie okazało się, że zdolności to nie wszystko. Przede wszystkim liczy się technika, zapał, cierpliwość i chęć nauki. Mi tego brakowało, bo choć lubiłam malować, niezbyt miałam ochotę na żmudne ćwiczenia. I tak, niestety, mój zapał się szybko skończył, gdyż nie robiłam postępów. To jednak nie sprawiło, że porzuciłam sztukę. Uwielbiam kulturę i często mam z nią kontakt, najczęściej w postaci muzyki, filmów, filharmonii, teatru. Jestem też wyczulona na punkcie przeróżnych dzieł, czasem potrafi mnie coś zachwycić, sama nie wiem czemu. Naturalnym więc było dla mnie sięgnięcie po Krótką Historię Sztuki autorstwa Susie Hodge.

Dawno nie miałam w ręce tak przejrzystego przewodnika dotyczącego sztuki. Krótka Historia Sztuki to książka dla każdego, zwłaszcza laika. Warto po nią sięgnąć, gdyż posiada świetny system odnośników, który pozwala poruszać się w zagadnieniu od początku do końca. Na pierwszych stronach został wytłumaczony cały system działania książki. Wiadomo, że takich pozycji raczej nie czyta się od deski do deski, a raczej poszczególnymi działami czy zagadnieniami, które nas najbardziej interesują w danym momencie.

Książka dzieli się na cztery działy: kierunki, dzieła, tematy oraz techniki. W pierwszym rozdziale mamy do czynienia z historią od czasów starożytnych po nowożytne. Są krótkie opisy tego wycinka czasowego, wypisani główni przedstawiciele oraz przykładowy obraz. Kolejny dział omawia 50 najważniejszych dzieł, które miały znaczenie na sztukę. Trzeci dział z kolei dotyczył tematów, które w danym czasie odzwierciedlały podejście do życia. Natomiast ostatni dział opisywał techniki artystyczne.

“Kreatywność wymaga odwagi.” 

Jestem pewna, że to kompendium wiedzy na temat sztuki zachwyci zbiorem najważniejszych myśli, dzieł i technik. Mnie pomógł usystematyzować informacje, jakie posiadałam a nawet znacznie je rozszerzył. Niestety nie posiadam, aż takiej wiedzy, aby osądzić merytorykę tej książki, ale dla mnie było jasno i czytelnie. Oczywiście, jak tytuł książki wskazuje, jest to tylko krótki przegląd sztuki i nie wyczerpuje tematu, jednak potrafi zaciekawić odbiorcę do samodzielnego szukania informacji.

Krótka Historia Sztuki to taki przewodnik, który warto posiadać w swoich zbiorach. Jest bardzo praktyczny, uporządkowany i rzeczowy. Daje możliwość szybkiego zorientowania się w temacie sztuki. A przede wszystkim można poczuć wiele emocji podczas zgłębiania poszczególnych obrazów. Po raz kolejny moją uwagę zwróciły dzieła Picasso, da Vinci czy Muncha – to piękne obrazy. Ale również zaczęłam się zastanawiać dlaczego ludzi zachwycają obrazy Malewicza czy Pollocka, które u mnie wywołują irytacje i niedowierzanie.

Co daje ta książka – świadomość! Nie ma większej wartości od świadomości swojej wiedzy. Dlatego Susie Hodge zdobyła moje uznanie tym przystępnym i ciekawym przewodnikiem.

Krótka historia sztuki. Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach

Autor: Susie Hodge
Tłumaczenie: Jerzy Jarosław Malinowski
Wydawnictwo: Alma-Press
Data wydania: czerwiec 2018
Liczba stron: 224
Kategoria: sztuka
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Alma-Press

3 thoughts on “Krótka historia sztuki. Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach – Susie Hodge

Dodaj komentarz