Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Jeszcze tylko dwa tygodnie potrwa największa w Polsce, i najpewniej także na świecie, akcja promująca czytelnictwo Czytaj PL! W tym roku w ponad 500 miastach i miejscowościach pojawiły się darmowe wypożyczalnie e-booków dostępne dla każdego. Można je znaleźć m.in. w bibliotekach i w instytucjach kultury w całej Polsce, a także w Internecie. Tegorocznej edycji Czytaj PL po raz kolejny towarzyszy akcja „Upoluj swoją książkę”. Dzięki niej w promocję czytelnictwa zaangażowano uczniów, a plakaty dające dostęp do bestsellerów znajdują się już w tysiącu szkół średnich! Na czytelników czekają m.in. dzieła Olgi Tokarczuk, Johna Flanagana czy Remigiusza Mroza.

 

Akcja Czytaj PL potrwa do 30 listopada. Aby skorzystać z darmowych wypożyczalni e-booków i audiobooków, należy pobrać aplikację Woblink ze sklepu App Store lub Google Play, przejść do zakładki Czytaj PL, a następnie zeskanować kod QR. Kody można znaleźć na plakatach, które znajdują się w instytucjach kultury czy bibliotekach. Plakaty (można je pobrać ze strony akcja.czytajpl.pl/krzewiciel.html)  rozwieszają również uczestnicy konkursu „Krzewiciele Inkunabułów”, a za ich dystrybucję w Internecie odpowiadają wybrani blogerzy. Lokalizator darmowych wypożyczalni e-booków można znaleźć na stronie akcja.czytajpl.pl/mapa.html. Kod otrzymać można również rozpoczynając konwersację z chatbotem Czytaj PL na Messengerze i Facebooku – wystarczy wysłać wiadomość na profilu Czytaj PL.

 

Dla uczestników akcji Czytaj PL przewidziano też konkursy, w których można wygrać m.in. czytniki PocketBook, smartfony Huawei pełne książek oraz unikalne koszulki Czytaj PL. By zawalczyć o nagrody jako „Krzewiciel Inkunabułów”, należy wydrukować plakat akcji Czytaj PL, wywiesić go w miejscu, gdzie będzie widoczny dla wielu osób, sfotografować w pomysłowy sposób i przesłać formularz ze zdjęciem na stronie http://akcja.czytajpl.pl/krzewiciel.html. Można też wejść w skórę redaktora i napisać krótką notkę o jednej z książek biorących udział w akcji na stronie http://czytajpl.lubimyczytac.pl.

 

W ramach tegorocznej edycji akcji na siedmiu tysiącach nośników znalazły się kody QR dające dostęp do 12 bestsellerów, z których wiele to nowości z 2018 roku. Wystarczy zeskanować kod, aby do końca listopada cieszyć się darmowymi e-bookami i audiobookami. Wśród tytułów biorących udział w akcji każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie. „Opowiadania bizarne” Olgi Tokarczuk, nagrodzonej niedawno prestiżową Man Booker International Prize, to zaskakujące i nieprzewidywalne historie, dzięki którym inaczej spojrzymy na otaczającą nas rzeczywistość. Z kolei „Komeda. Osobiste życie jazzu” Magdaleny Grzebałkowskiej to jedna z najgłośniejszych i – jak piszą krytycy – najlepszych biografii ostatniego czasu. Na fanów kryminału czekają powieści Remigiusza Mroza i Wojciecha Chmielarza. Miłośnicy literatury kobiecej będą mogli za darmo przeczytać „Okruch” Anny Ficner-Ogonowskiej, a młodzi wielbiciele fantasy – pierwszy tom „Zwiadowców” Johna Flanagana.

 

Już po raz szósty wydarzenie organizowane jest przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – oraz platformę Woblink.com. Partnerem strategicznym jest Instytut Książki. Akcja organizowana jest w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Lista dostępnych książek:

 1. Olga Tokarczuk „Opowiadania bizarne”
 2. Magdalena Grzebałkowska „Komeda. Osobiste życie jazzu”
 3. Christophe Galfard „Wszechświat w twojej dłoni”
 4. Anna Brzezińska „Córki Wawelu”
 5. Wojciech Chmielarz „Cienie”
 6. Anna Ficner-Ogonowska „Okruch”
 7. Remigiusz Mróz „Hashtag”
 8. Mark Bowden „Polowanie na Escobara”
 9. Joanna Jax „Zemsta i przebaczenie”
 10. Reni Eddo-Lodge „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”
 11. Ariely Dan „Potęga irracjonalności”
 12. John Flanagan „Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu”

 

Organizatorzy Czytaj PL: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Woblink; partner strategiczny: Instytut Książki

 

Wydawcy: Znak, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Karakter, Wydawnictwo Poznańskie, Czwarta Strona, Wydawnictwo Jaguar, Smak Słowa, Wydawnictwo Videograf

 

Miasta partnerskie: Kraków, Białystok, Częstochowa, Gdynia, Legnica, Lublin, Opole, Poznań, Przemyśl, Rzeszów, Słupsk, Szczecin, Toruń, Wrocław

 

Miasta Literatury UNESCO biorące udział w akcji: Dublin, Nottingham, Praga, Reykjavík

 

Pozostałe miasta, w których będą rozwieszone plakaty akcji Czytaj PL: Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Dusseldorf, Gdańsk, Katowice, Kijów, Łódź, Mińsk, Mysłowice, Rybnik, Tychy, Warszawa, Wiedeń, Wilno, Zabrze oraz ok. 500 innych miejscowości.

 

Dodaj komentarz