Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Bardzo rzadko mam okazję recenzować prozę, ale tym razem trafiło mi się zupełnie coś nowego – zbiór aforyzmów autorstwa Tomasza Wargali. Było to zadanie trudne, wymagało ode mnie dość długiej chwili zastanowienia i przemyślenia. Zapraszam na kilka słów o Kwintesencji.


“Myśl może być większa niż wszechświat, lecz nie może być większa niż umysł, który ją zrodził.”

Ta mała książeczka przez długi czas leżała w zasięgu mojej ręki, nosiłam ją w torebce i od czasu do czasu wracałam do zawartych w niej myśli. Aforyzmy to forma przekazu, której nie da się przeczytać jednym ciągiem. Wymaga skupienia, czasem powtórki do sentencji, aby ponownie ją przemyśleć.

“Kwintesencja nie jest zbiorem mych przemyśleń, ale wypadkową wątpliwości.”

Tomasz Wargala ma umiejętność bawienia się słowami, czasami w bardzo bezpośredni sposób, czasami obracania trudnych rzeczy w żart, a czasem dostrzegania cierpkiego sensu w życiu. Kwintesencja nie ma głównego tematu, porusza zagadnienia od zwykłych czynności po sprawy duchowe, co jest jej atutem i stanowi magię tego zbioru. Te zmiany powodują, że nigdy nie byłam pewna, co przyniesie kolejna kartka. Należy także uwzględnić, że teksty autora mogą spowodować skrajne emocje. Nierzadko aforyzmy odnoszą się do Biblii, Boga czy natury człowieka, co nie wszystkim może się spodobać.

“Dlaczego zapisuję te myśli? Bo nie mieszczą mi się w głowie.”

Jak głosi tył okładki Tomasz Wargala został wyróżniony w międzynarodowym konkursie aforystycznym, co oznacza, że jego pióro trafiło w serca jurorów.

“Maszyna do pisania? Ja jestem maszyną do pisania!”

Podsumowując, Kwintesencja to ponad 150 stron przemyślanych aforyzmów, które potrafią wywołać oburzenie, irytacje, a nawet złość, ale również refleksje, nadzieje i uśmiech. Polecam na długie wieczory.

3 thoughts on “Kwintesencja – Tomasz Wargala

  1. Ciekawy zbiór. W pierwszym akapicie popełniłaś mały błąd- prozę czytasz non stop, więc jak mniemam miałaś na myśli poezję biorąc pod uwagę formę recenzowanej książki.

    Szczęśliwego nowego roku 🙂

  2. Tomasz Wargala stworzył tomik z aforyzmami, który każdy powinien mieć. Bardzo dobre paremie, mądre, refleksyjne i dowcipne. Polecam gorąco!

Dodaj komentarz