Dla Ciebie wszystko – Nicholas Sparks

Jakiś czas temu w ramach zabawy Wspólne czytanie powróciłam do twórczości Nicholasa Sparksa. Przeczytałam wtedy Z każdym oddechem, co skłoniło mnie do zapoznania się z kolejnymi jego książkami. Tym razem pokusiłam się na audiobooka Dla ciebie wszystko, którego słuchałam kilkanaście dni jeżdżąc do pracy samochodem. Czasem nawet zostawałam chwilę dłużej w garażu, aby dosłuchać do końca rozdziału.

Dla ciebie wszystko to następna powieść obyczajowo-romantyczna tego znanego autora, mówiąca o parze: Dowsonie i Amandzie. Tych dwoje poznało się w czasach szkolnych i od razu zapałało prawdziwą, głęboką miłością. Niestety podzielił ich status społeczny i nieszczęśliwy wypadek. Przez kilkanaście lat nie mają ze sobą kontaktu, do czasu pogrzebu ich wspólnego przyjaciela. Amanda i Dowson spotykają się po latach, a ich miłość zaczyna się odnawiać. Jednak na drodze stają im kolejne trudności – mąż i dzieci Amandy, jej matka oraz bardzo wkurzeni kuzyni Dowsona.

„Miłość zawsze mówi więcej o tych, którzy ją odczuwają, niż o tych, którzy są jej obiektem”

Nicholas Sparks snuje swoją opowieść w małym miasteczku, do którego przybywają Amanda i Dowson. Fabuła jest raczej spokojna, poza kilkoma momentami na końcu książki. Oprócz odradzającego się uczucia między dwójką głównych bohaterów, poznajemy również życie lokalnej społeczności. Historia zawiera dużo opisów wydarzeń z przeszłości, co czasami przeciągało się i mniej interesowało. Właściwie środek książki dotyczy tylko relacji między tym dwojgiem i nie dzieje się tu nic, co daje tempo akcji.

Pisarz zadbał o szczegółowy opis głównych postaci, jednak Dowson był mnie tak wzorowo dobrym człowiekiem, że nie czułam jego autentyczności. To mężczyzna pochodzący z dużej, ale bardzo ubogiej i nałogowej rodziny, którzy odznaczali się w miasteczku jako niebezpieczni. Rozumiem, że pomimo przemocy, braku bezpieczeństwa i miłości można wyrosną na porządnego człowieka, ale Dowson był jakiś przesłodzony. Natomiast Amanda zachowywała się dokładnie tak, jak sobie wyobrażałam rozdartą kobietę między obowiązki rodzinne a młodzieńczą miłością. Drugoplanowi bohaterzy, jak kuzyni Dowsona byli strasznie przerysowani w stronę tępych osiłków. W historii pojawił się też element paranormalny, który później jest sensownie wyjaśniony.

Dla ciebie wszystko opowiada o trudnej miłości, która zgodnie z przysłowiem – nigdy nie rdzewieje. Dowson i Amanda mimo wielu lat spotykają się na weekend, aby pożegnać najbliższego przyjaciela, a w tym czasie w ich życiu zachodzą zmiany – jest czas miłości, zazdrości, bólu, cierpienia, samotności, wybaczenia i przerażenia. Bo to czego można oczekiwać od pozycji Sparksa to cała gama emocji, zwłaszcza na końcowych stronach. Dlatego zachęcam wszystkich romantyków oraz fanów pisarza. A teraz zabieram się za ekranizację tej książki. 

Dla Ciebie wszystko
Autor: Nicholas Sparks
Wydawnictwo: Albatros
Tytuł oryginału: The Best Of Me
Data wydania: 8 października 2014
Liczba stron: 400
Kategoria: literatura piękna

Może i te posty polubisz

1 komentarz

Dodaj komentarz