Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Kapitalizm jest napędzany interesem własnym, chciwością“- to podsumowanie najnowszej powieści Marca Elsberga. Chciwość jest jego trzecią książką, którą miałam okazję przeczytać, ale chyba nie najlepszą. Każda z jego pozycji jest opisem zderzenia rzeczywistych katastrof, jakie mogą spotkać ludzkość. Blackout traktował o konsekwencjach odłączenia całego świata od prądu, Zero ukazywało problem inwigilacji w Internecie. Natomiast premierowa Chciwość to thriller skupiający się na ekonomii i gospodarce. Zapraszam na recenzje.

Wprowadzeniem do lektury jest opis zastanej sytuacji polityczno-gospodarczej świata, w którym kapitalizm, globalizacja, szybkość życia, konsumpcjonizm spowodowały ogromne nierówności społeczne. Po raz kolejny rynkowi ekonomicznemu grozi załamanie powodujące lawinę konsekwencji dla przeciętnego człowieka. Dlatego autor zaczyna swoją fabułę od przedstawienia czytelnikowi bohatera – noblisty pędzącego na szczyt gospodarczy do Berlina, aby wygłosić innowacyjny pomysł zmiany systemu ekonomii i wprowadzenia dobrobytu dla każdego człowieka. Niestety mężczyzna w drodze zostaje zamordowany, a jego praca dostaje się w ręce bandziorów. Świadkiem wydarzenia jest przypadkowy Niemiec, który z narażeniem życia próbuje pomóc naukowcowi i w ten sposób trafia na czarną listę. Od tej pory jego życie nabiera pędu, bo ucieka przed policją, mordercami a także stara się rozwikłać zagadkę śmierci noblisty.

Muszę przyznać, że moje pierwsze skojarzenia w trakcie czytania dotyczyły tytułu Kod Leonarda da Vinci. Główny bohater, wraz z dawnym przyjacielem zamordowanego, odszukują poszlaki wiodące ich do rozwikłania tajemnicy. A do tego na drodze stają im jacyś zorganizowani przestępcy oraz policja. Pościg trwa, a mężczyźni pędzą pogrążonymi w strajkach ulicami Berlina, napotykając osoby skłonne im pomóc. Pod tym względem Marc Elsberg zrobił świetną robotę, bo tempo książki jest dość szybkie i wciągające, angażujące czytelnika.

Akcja tej pozycji jest poprowadzona dobrze, ale chyba najważniejszy jest tutaj temat przewodni – krach ekonomiczny, który jest scenariuszem jak najbardziej przyszłościowym. Na tym tle historia bohaterów wydaje się nam bliska rzeczywistości i w ten sposób wzbudza niepokój, stwarza możliwość do refleksji. Cenne są również wskazówki na koniec opisujące źródła pomysłu Elsberga. Chciałabym więcej napisać o przedstawionych teoriach ekonomicznych, jednak było to dla mnie zbyt skomplikowane/nudne i z przyjemnością odsyłam do samodzielnej lektury.

 

Chciwość
Autor: Marc Elsberg
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera: 30 października 2019 r.
Tytuł oryginału: Gier
Liczba stron: 464
Kategoria: kryminał, sensacja, thriller

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwo W.A.B.

3 thoughts on “Chciwość – Marc Elsberg /PRZEDPREMIEROWO/

Dodaj komentarz