Kobieta z blizną – rozmowa Ireny Stanisławskiej z Katarzyną Dacyszyn

Sam tytuł Kobieta z blizną daje sygnał czytelnikowi o tym, że poruszany temat może być ciężki. I jest. Książka to rozmowa Ireny Stanisławskiej z Katarzyną Dacyszyn, której życie zmieniło się po wypadku. Pani Kasia musiała zmierzyć się z konsekwencjami prześladowania przez stalkera, który postawił sobie za cel ukaranie jej. Zapraszam na emocjonalną przeprawę przez traumatyczne wydarzenia Katarzyny Dacyszyn.

Opowieść poprowadzona jest w formie rozmowy dwóch kobiet, co wpływa na bardzo dobry odbiór fabuły. Pani Stanisławska zadaje pytania, a Pani Dacyszyn szczegółowo i wyczerpująco na nie odpowiada. Z tej perspektywy czytelnik ma dostęp do wszystkich emocji jakie towarzyszyły projektantce. To bardzo wzbogaca tę książkę.

Historia zaczyna się w 2010 r. kiedy młoda modelka Katarzyna Dacyszyn dostaje pierwszą elektroniczną wiadomość od swojego zadłużonego zalotnika. Treść wydaje się niepokojąca, ale postanawia ją zignorować, niestety mężczyzna okazuje się stalkerem. Nie odpuszcza, śledzi, znieważa w świecie wirtualnym, grozi. Zgłaszając sprawę na policję podjęła walkę ze swoim prześladowcą, która finał miała w sądzie przed rozprawą. Stalker wylał na nią kwas siarkowy powodują obrażenia na twarzy, szyi, dekolcie, uchu, ramionach rękach. Dalszy ciąg historii to walka o przetrwanie, walka o siebie i walka z bólem.

Autorka opisuje całą serię wydarzeń, które wpływały na jej życie. Poznajemy szczegóły jej życia prywatnego i zawodowego. Książka zawiera około 250 stron, a jednak obie kobiety świetnie sobie poradziły w tworzeniu tego materiału. Nie ma tu niepotrzebnych wydarzeń, a wszystko ma swoje miejsce i czas. Druga część książki, w której doszło do ataku, wcale nie jest fatalistyczna. Może się wydawać, że po takiej tragedii nie ma po co żyć, a jednak projektantka pozytywnie patrzyła w przyszłość, podjęła walkę o siebie, była posłuszna wskazaniom lekarzy, bo pragnęła powrócić do pełnej sprawności.

Kończąc swoją opowieść Dacyszyn zwraca uwagę czytelników na problem stalkingu. Opisuje go, zaznacza konsekwencje, a także opisuje swoje działa na rzecz poprawy osób bojących się swoich stalkerów (nagłaśnianie sprawy, kursy samoobrony). To cenna lektura. Zwłaszcza, że pokazuje również stratę ładnej buzi i stawienia czoła swoim niedoskonałościom i bliznom w świecie kultu piękna i młodości.

Kobieta z blizną

Irena A. Stanisławska, Katarzyna Dacyszyn

Data wydania: 2019-11-13

Liczba stron: 256

Wydawnictwo: Muza

Kategoria: literatura faktu

Może i te posty polubisz

Brak komentarzy

Dodaj komentarz