Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Kiedy z okładki książki bije po oczach informacja o nagrodzeniu danej pozycji, zawsze jestem nastawiona do tego sceptycznie. Już kilka razy przekonałam się, że to co zdobywa najwyższe noty niekoniecznie przypada mi do gustu. Sadie też została nagrodzona i wychwalana. Pomimo tego z chęcią zabrałam się za czytanie, ponieważ zaintrygował mnie opis.

Od początku zdradzę, że Courtney Summers poradziła sobie i stworzyła powieść pełną smutku, żalu, tajemnicy i gniewu. Cała konstrukcja fabuły opiera się na szukaniu tytułowej bohaterki Sadie. Dziewiętnastoletnia dziewczyna wyjechała ze swojej mieściny po śmierci młodszej siostry Mattie. Tropem Sadie podąża dziennikarz, który przygotowuje program i poznaje losy młodej dziewczyny.

Akcja książki toczy się naprzemiennie. Autorka pokazuje rozmowy dziennikarza z kolejnymi osobami, które stanęły na drodze Sadie. Mężczyzna odtwarza krok po kroku trasę dziewczyny, która zaginęła trzy miesiące wcześniej. Z drugiej strony mamy narrację pierwszoosobową, z której Sadie ukazuje czytelnikowi swoje zamiary i plany. Śledztwo dziennikarza jako forma podcastu prowadzi do interesujących odkryć przez co pomaga zrozumieć tajemnice Sadie.

Przez całą lekturę książki czułam ból głównej bohaterki. Courtney Summers nie pozostawiała czytelnikowi nadziei na lepsze jutro. Ukazała cierpienie, brak akceptacji i żal oraz rodzącą się nienawiść. Losy obu dziewczynek wywołały u mnie smutek i bezradność, co wpływało na wolniejsze tempo czytania. Niby chciałam dojść do zakończenia, ponieważ obawiałam się finału, ale ten ogrom bólu był wprost odczuwalny.

Poprzez całą historię poznajemy osoby, które były w życiu Sadie. Niektóre od dawna, niektóre tylko na chwilę. Każda z tych postaci była ważna i dawała pełniejszy obraz całej opowieści. Autorka kreując swoich bohaterów nadała ich niepowtarzalne charaktery, tak że czasem miałam wrażenie, iż czytam prawdziwą historię.  

Recenzowana książka jest trudna w odbiorze, gdyż porusza temat drażliwy i mocny. Uważam, że Courtney Summers stworzyła historię o mrocznej ciemności w ludzkich sercach i tym, jakie konsekwencje przychodzi płacić niektórym dzieciom, rodzicom, osobom bliskim.    

Sadie

Autor: Courtney Summers

Data wydania: 2019-10-16

Wydawnictwo: We Need YA

Liczba stron: 321

Kategoria: literatura młodzieżowa

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Wee Need YA

5 thoughts on “Sadie – Courtney Summers

Dodaj komentarz