Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Kolory zła to nowa seria Małgorzaty Oliwi Sobczak, na którą miałam od początku ochotę. Pierwszy tom z wyrazistą okładką w kolorze czerwieni przyciąga wzrok i ciężko na niego nie patrzeć. Czerwień to udana powieść, która łączy ciekawą dwutorową historię z wartką akcją. Dzisiejsza recenzja ma na celu zachęcić Was do zapoznania się z tą książką.

Już od pierwszych stron bardzo szybko wciągnęłam się w opowieść. Dwa przeplatające się okresy w rozdziałach budowały napięcie i chęć ujawnienia mordercy. Akacja dzieje się w 2003 roku, gdzie dochodzi do wyłowienia ciała młodej dziewczyny okaleczonej na twarzy. Prokurator Leopold Bilski doszukuje się podobnego morderstwa z roku 1996 i zaczyna podążać tym tropem. Choć okaleczenia są podobne, to jednak wiele faktów nie łączy się w całość, ale ambicja prokuratora nie pozwala zostawić tej sprawy.

Na pewno zdziwiło mnie to, że sprawę śledztwa prowadził prokurator, a nie policja. Bilskiemu nie pasowały dowody, które zostały zabezpieczone już na początku i poszukiwał dalej. Zdecydowanie wykraczał poza swoje uprawnienia, ale to nie było ważne, ponieważ autorka świetnie poprowadziła wątek poszukiwania prawdy. Pojawiające się dowody pozwalały czytelnikowi pomału składać pełen obraz popełnionego czynu, co bardzo angażowało w czytanie.

Dobry kryminał wyróżnia się skomplikowaną intrygą, barwnymi postaciami i nieoczekiwanym zakończeniem. Małgorzata Sobczak postarała się, aby wszystkie trzy czynniki zmieścić na niecałych czterystu stronach. Scenografia Sopotu połączona z historią bohaterów dawała obraz tego miasta z przed lat. Nie było to sielankowy, wakacyjny kurort a mroczne miasto z klimatem wpisującym się w fabułę książki.

Czerwień była intensywna w akcje i tempo rozgrywających się wydarzeń. Co prawda był tam jeden schematyczny motyw, w którym Biliski oczywiście nie odebrał ważnego telefonu. Pomimo tego pisarka stworzyła również w książce obraz społeczeństwa z bogatszych warstw i tych, którzy dążą do tego światka. Opis żałoby po stracie dziecka też jest warty docenienia.

Lektura tej powieści była szybka i wciągająca, co się dobrze zapowiada, bo już za kilka dni odbędzie się premiera drugiego tomu w tym cyklu. Jestem pewna, że każdy lubiący ten gatunek zaczyta się w tej książce. Polecam i już zapraszam na recenzje Czerni.

Czerwień
Autor: Małgorzata Oliwia Sobczak
Cykl: Kolory zła (tom I)
Wydawnictwo: W.A.B.
Ilość stron: 384
Kategoria: kryminał
Premiera: 2019-09-04

1 thought on “Czerwień – Małgorzata Oliwia Sobczak /AUDIOBOOK/

Dodaj komentarz