Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Niestety seksbiznes jest znany na całym świecie i przez tysiąclecia. Na odkrycie tajemnic płatnej miłości pokusił się Piotr Mieśnik i Magda Mieśnik w swoim reportażu Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości. Książka przeznaczona dla dorosłych odbiorców, bo zawiera trudne i brutalne praktyki stosowane w seksie za pieniądze. Zapraszam na recenzje.

Dobór bohaterów przez autorów pokazuje różne odnóża tego zawodu. Czytelnik może się zapoznać z historiami kobiet stojących na ulicach, tych przyjmujących w domach, a także ofiar handlu ludźmi. Często te opowieści są brutalne i przesiąknięte przemocą, ale można znaleźć również opowieści wyprute z emocji. Wywiady udzielają także osoby zachęcające do „dobrze płatnej pracy” i sami klienci. Przekrój poruszanych tematów jest bardzo duży. Ważny jest też rozdział o męskiej prostytucji, seksie osób z niepełnosprawnością i osób trans. Wszystko to ma skłonić odbiorcę do przemyśleń i refleksji. Reportaż powinien być przede wszystkim ostrzeżeniem dla osób szukających szybkiego zarobku i tych naiwnych, które nie sprawdzają, gdzie i z kim wyjeżdżają. Niezmiernie czytając historie kolejnych osób, które znalazły się w systemie seksbiznesu – czy jak to się teraz nazywa seksworkingu – można doznać trudnych emocji. Wypowiedzi są bezpośrednie i wulgarne. Surowość historii pokazuje czytelnikowi tą drugą stronę. Czasami to może być naprawdę nieprzyjemna lektura.   

Pracuje zawodowo w obszarze przeciwdziałania przemocy, dlatego mam sporą wiedzę od kuchni z zakresu prostytucji. Omawiany reportaż nie był mnie odkrywczy, a wręcz wtórny. To wszystko o czym relacjonują autorzy jest wiedzą znaną od co najmniej 20 lat, co oczywiście nie umniejsza wartości w nim prezentowanych. Mam po prostu wrażenie, że powielają informacje, dlatego uważam, że książkę należy polecić osobom nieznającym „uroków” tej profesji.

Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości to literatura faktu, którą można ocenić dopiero po przeczytaniu. Nie może was zmylić różowa okładka, bo treść wydobywa na światło dzienne bezsilność, wstręt, odrętwienie, ból i cierpienie, choć nie brakuje także nadziei oraz przeświadczenia, że to łatwy pieniądz. W tym wszystkim pojawia się myśl, że być może znasz kobietę służącą taką usługę, ale nawet o tym nie wiesz.

Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości
Autor: Magda Mieśnik i Piotr Mieśnik
Wydawnictwo: W.A.B.
Ilość stron: 320
Premiera: 2020-01-29
Kategoria: literatura faktu

2 thoughts on “Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości – Magda Mieśnik i Piotr Mieśnik /audiobook/

  1. Literatura faktu sobie cenię, więc ze względu na tematykę o której należy mówić duzo i głośno chęnie przeczytam.

Dodaj komentarz