Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Pierwsza książka DoSłownie była rozszerzającą horyzonty pozycją o dialogu z drugim człowiekiem. Wydana bardzo powściągliwie: na stronie było mało druku i dużo akapitów, a dodatkowo zawierała fotografie, obrazki i cytaty. Mimo tego treść była angażująca i dająca do myślenia. Szczególnie zainspirował mnie cytat: “nasze umysły są jak spadochrony – działają tylko, gdy są otwarte“. Autorka poprzez własne przemyślenia i doświadczenia obrazuje jak ważne jest otwarty umysł i dialog z drugim człowiekiem. Szczególnie zapadła mi pamięć rozmowa o obrusie wigilijnym i tym, w jaki sposób powinno zadawać się pytania. Polecam.

Druga pozycja z tej listy dotyczy modnego obecnie tematu – płci. Niestety nawet wśród osób mi znanych, nie wszyscy dopuszczają do siebie informację, że jest więcej płci niż tradycyjny podział na kobietę i mężczyznę. Podczas studiów psychologicznych kilka lat temu miałam o tym wykłady i nie spotkało się to z żadnym oburzeniem. Potem przyszła moda na gender i przekręcanie i nierozumienie tego zjawiska, co przyczyniło się do obśmiewania tematu. A szkoda, bo natura nie zawsze jest łaskawa i zdarzają się komplikacje np. na poziomie hormonalnym, psychologicznym, gonadalnym czy metabolicznym, co wpływa na postrzeganie siebie. I o ile mamy wsparcie społeczeństwa i bliskich jesteśmy w stanie uporać się z tym. Gorzej kiedy czujemy się nieakceptowani, bo najczęściej dochodzi wtedy do tragedii. Trzecia płeć świata to krótka, ale ważna książka przedstawiająca osoby z każdego typu społeczeństwa, które nie utożsamiają się z tradycyjnym podziałem płci. Autor przeprowadza czytelnika po całym świecie udowadniając, że trzecia płeć wcale nie jest wymysłem nowoczesności, a raczej zjawiskiem spotykanym i akceptowanym od pokoleń na każdej szerokości geograficznej. Otwiera oczy niedowiarkom.

Ostatnia prezentowana książka ma mnóstwo znaczników, ponieważ wiele razy potrzebowałam zatrzymać się nad słowami autora. Siła wewnętrznej wolności ukazuje stawanie po stronie dobrej myśli i wykorzystywanie nadarzających się okazji przy jednoczesnym dostrzeganiu powagi swojej sytuacji. To cenna lektura dla osób zmagających się z trudnościami i chcących poradzić sobie samemu poprzez zmianę myślenia. Ukazane przykłady są dobrane starannie, aby czytelnik spojrzał na świat inaczej i odkrył swoją siłę. Oczywiście jest to poradnik, ale znajdziemy w nim zjawiska psychologiczne, które zostały opisane jasno, np. samospełniające się proroctwo, a i waga odpowiedniego odpoczynku i poczucia humoru. Dlatego tej książce mówię TAK i zapraszam również Was do zapoznania się z Siłą wewnętrznej wolności.

1 thought on “DoSłownie, Trzecia płeć świata, Siła wewnętrznej wolności: mini-recenzje

Leave a Reply