Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Sona Charaipotra i Dhonielle Clayton w swojej książce przedstawiły świat nastoletnich baletnic. Tiny Pretty Things opowiada historię trzech uczennic prestiżowego konserwatorium baletowego: June, Gigi i Bette. Każda z nich marzy o karierze, ale w tym tańcu nie ma miejsca na potknięcia, bo główną rolę może zgarnąć tylko jedna osoba.

Osią fabularną książki są starania dziewczyn o sławę. Autorki przybliżyły nam motywacje uczennic wprowadzając naprzemienną narrację. Gigi – nowa uczennica, a do tego czarnoskóra, która stara się wydobyć z siebie wszystko. June – zmagająca się z własną wagą baletnica, która pragnie zostać zauważona i ostatnia Bette – perfekcyjna tancerka z wielkimi ambicjami i bardzo władczym uosobieniem. Podobało mi ukazanie nie tylko motywacji dziewczyn, ale również ich tła rodzinnego, które odzwierciedlało ich obawy, lęki, nadzieje i pragnienia. W tym świetle czytelnik potrafi śledzić tok rozumowania baletnic i po części wyjaśnić ich zachowanie.

Szkoła baletowa to istne piekło dla ambitnych dziewczyn. Ciężkie treningi, wymagający nauczyciele, pielęgniarka stojąca na straży ich wagi, ale oprócz tego rywalizacja, która pociąga za sobą pogróżki, nękanie, okropne żarty, prześladowania oraz czyny karalne. Autorki zrezygnowały z trzymania czytelnika w tajemnicy i na bieżąco informują o zamiarach wszystkich uczennic. Pomimo tego, w miarę zbliżającego się głównego przedstawienia, czuć coraz cięższą atmosferę i zbliżające się problemy.

Pozostali bohaterowie niezbyt wpadają w pamięć, ponieważ główne wydarzenia dzieją się wśród Gigi, June i Bette i to na nich czytelnik skupia uwagę. Mało jest też tańca i opisu baletu, ponieważ to co najważniejsze dzieje się między próbami i występami. Nie przeszkadzało mi to jednak czerpać przyjemność z czytania.

Tiny Pretty Things to luźna książka skierowana dla młodzieży. Autorki świetnie opisały pasję do baletu, ale również akcja dotycząca rywalizacji między uczennicami była ciekawa i wciągająca. Teraz siadam do serialu na podstawie tej książki.

Tiny Pretty Things – Sona Charaipotra i Dhonielle Clayton,
Wydawnictwo YA!, str. 464, literatura młodzieżowa

Leave a Reply