Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Wegetarianka przyciągnęła mnie tytułem, ale też chciałam sprawdzić co kryje się za kwiatami i ptakami z okładki. Tymczasem bardzo zdziwiła mnie zawartość tej krótkiej książki. Podejmę się próby wyrażenia wszystkich emocji, które we mnie drzemały czytając książkę Han Kang.

PREMIERA 10 LUTEGO 2021 r.

Po pierwsze i najważniejsze – nie mam doświadczenia w azjatyckich powieściach, dlatego nie wiedziałam czego mogę się spodziewać. I rzeczywiście to, co dostałam było dla mnie niepokojące, dziwne, osobliwe, ale ciekawe i wciągające. Wegetarianka przyciąga od pierwszego zdania swoją kameralną atmosferą. Jeśli miałabym to zakwalifikować, to czytelnik dostaje dramat kilku osób, zwłaszcza głównej bohaterki.

Yǒng-hye budzi się ze snu i od tej pory postanawia przestać jeść mięso. Ta niecodzienna decyzja zaczyna stwarzać trudności w jej rodzinie. Autorka podzieliła książkę na trzy części i każda opowiedziana jest oczami innego bohatera. Co ciekawe, pomimo, że główną postacią jest Yǒng-hye, nie ma tutaj rozdziału z jej perspektywy. Najpierw Han Kang ukazuje codzienne życie kobiety w małżeństwie poprzez narracje jej męża. Nie była to przyjemna lektura. Szczera do bólu opowieść o samotności między dwojgiem ludzi. Tutaj tez poznajemy dalszą rodzinę kobiety oraz jesteśmy świadkami narastającego konfliktu spowodowanego niezrozumieniem decyzji Yǒng-hye. Druga część objawia nam myśli szwagra głównej bohaterki. Mąż siostry jest artystą, który dostaje obsesji na punkcie Yǒng-hye. Jego wizje i pożądanie są tak wielkie z góry tocząc kolejne tragedie w życiu tej rodziny. Ostatnią częścią jest perspektywa siostry, która przezywa własne dramaty życiowe i pomimo braku zrozumienia Yǒng-hye stara się jej pomóc. Tylko główna bohaterka zaczyna swoją przemianę i oddala się coraz bardziej od świata rzeczywistego.

Ta książka wbija w fotel i zostawia pustkę w głowie. Po przeczytaniu Wegetarianki potrzebowałam czasu na poukładanie w sobie emocji oraz myśli. Han Kang ukazała problem opresji kobiet, które zostają zmuszone do postępowania według określonego schematu. Dzięki podróży głównej bohaterki widzimy próby wydostania się z nich, niestety konsekwencji nie da się przewidzieć.

Wegetarianka, autor: Han Kang, literatura piękna, stron: 256, Wydawnictwo W.A.B.

Leave a Reply