Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Pierwsze zdanie z książki: „Śmierć jest dla nas tematem tabu” dobrze ilustruje z czym przyszło się zmierzyć dziennikarce Małgorzacie Węglarz, która przemierzyła cały nasz kraj, aby napisać reportaż Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej. Dzisiaj zapraszam na przedpremierową recenzję.

PREMIERA 24 LUTEGO 2021 r.

Śmierć to tajemnica, brak kontroli, strata a czasem trauma dla bliskich. Dlatego w wielu rodzinach nie porusza się tego tematu z obawy, że można ją wywołać lub po prostu z braku chętnych do takiej rozmowy. I jak zawsze, kiedy nie mamy wiedzy na dany temat, łatwo możemy zostać wykorzystani. Dotyczy to również złotego interesu jakim jest branża pogrzebowa. Szczególnie, że w sytuacji straty bliskiego nasz stan emocjonalny utrudnia podejmowanie racjonalnych decyzji. Autorka właśnie dlatego ruszyła ten niewygodny temat i zajrzała do ludzi, którzy na co dzień mają styczność ze zmarłymi.

W książce nie brakuje informacji o statystykach zgonów, wywiadów z pracownikami branżowymi, ale również własnych refleksji ze zdobytej wiedzy. Małgorzata Węglarz w lekkim stylu relacjonuje swoje zmagania z poszukiwaniem informacji oraz dotarciem do wybranych osób. Podobały mi się wywiady z osobami prowadzącymi zakłady pogrzebowe, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego, mistrzami ceremonii świeckich, tanatokosmetologiem, balsamistą oraz ludźmi sprzątającymi po zgonach, lekarzem i psychologiem. Wydaje mi się, że autorka po trochę ruszyła wiele ciekawych tematów, które czytelnik we własnym zakresie może rozwinąć, zwłaszcza że są podawane portale społecznościowe, strony internetowe oraz przypisy.

Zanim umrzesz to również lektura pokazująca zanik rytuałów i obrzędów polskich, które pomagały radzić sobie z żałobą. Obecnie po śmierci bliskiego – choć statystycznie najczęściej ludzie odchodzą w szpitalach – wzywamy zakład pogrzebowy, który zajmuje się przygotowaniem zmarłego do pogrzebu. Autorka zwraca uwagę, że przez to utraciliśmy możliwość pożegnania się z osobą, wypłakania się, czuwania przy zwłokach przez kilka dni przez co jesteśmy narażeni na większy smutek, poczucie żalu i straty. Pewnie, coś w tym jest.

Choć najważniejszy dla mnie temat poruszony w reportażu to regulacje prawne, a w zasadzie ich brak lub niedoprecyzowanie. Ustawa dotycząca pogrzebów i cmentarzy ma już ponad 70 lat, więc wcale się nie dziwię, że nie jest odpowiednia do dzisiejszych czasów. Nadmienić warto, że niestety zdarzają się zakłady pogrzebowe czerpiące korzyści z luk prawnych. Dlatego uważam, że lektura Zanim umrzesz dała mi osobiście dużo wiedzy z zakresu chowania zmarłych. A NIESTETY kiedyś ta wiedza na pewno mi się przyda, choć mam nadzieję, że później niż wcześniej.

Zainteresowani?

Wszystko co powinieneś wiedzieć zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej, autor: Małgorzata Węglarz, stron: 303, wydawnictwo MUZA, literatura faktu

1 thought on “Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej – Małgorzata Węglarz /PRZEDPREMIEROWO/

Leave a Reply