Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Temat choroby nowotworowej nigdy nie jest łatwy. Nie chcemy o tym mówić ani myśleć. Niemniej jednak, kiedy zdarza się choroba musimy stawić jej czoła. Na wielkie nieszczęście nowotwór nie omija również najmłodszych, a wtedy jest dużo ciężej. Trzeba poradzić sobie również z emocjami, wrażliwością i niewinnością małego człowieka. Dzisiaj przedstawiam Wam książkę, która może pomóc w oswojeniu choroby, jednak liczę na to, że nigdy nie będziecie musieli z niej skorzystać. Z drugiej strony może być świetnym narzędziem do uwrażliwienia zdrowego dziecka na potrzeby chorych koleżanek i kolegów.

O, choroba to nowość od Wydawnictwa Agora. Książka w formie komiksu jest świetnym zabiegiem, aby zainteresować nią dziecko. Występuje tam 12-letnia Adela – zwykła nastolatka – do której pewnego dnia przychodzi Choroba. Zaczyna za nią podążać, mimo że Adelka jej nie chce, ignoruje ją, każe jej odejść. Niestety Choroba zostaje i zaczyna domagać się więcej i więcej uwagi.

Komiks ma dość mocną kreskę, a postacie są „uderzające” swoim wyglądem. Jednak sama forma jest przystępna dla dzieci powyżej 10 roku życia. Opowieść zaczyna się od niezapowiedzianej wizyty białaczki i podąża przez osamotnienie, niezrozumienie, ale również wytłumaczenie jak działa nasze ciało, aż po leczenie, objawy i zdrowienie. Historia Adelki to przede wszystkim edukacja dzieci w zakresie tolerancji, emocji, potrzeb drugiego człowieka, wrażliwości na osoby chore.

To naprawdę potrzebna i wartościowa książka, która oprócz swojej funkcji wspiera Fundację ISKIERKA, aby nieść pomoc chorym dzieciom i ich rodzinom. Nie ukrywam, że ciężko było przebrnąć przez całą treść, ale zdecydowanie było warto. Bestseller zamówiłam w księgarni internetowej i zostaje w mojej biblioteczce. Jestem pewna, że jeszcze nie raz do niej zaglądnę. A Wy?

Leave a Reply