Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Niecałe 200 stron a tak dużo poruszanych tematów. Dwie ciekawe osobistości i rozmowa, która wciąga. Zapraszam na recenzję książki od Wydawnictwa Czarna Owca Najsztub i Sumińska. O Polsce, strachu i kobietach.

Wywiad charakteryzuje się odpowiedzią na pytania prowadzącego. W tym przypadku prowadzącą była Irena A. Stanisławska idealnie łącząca wątki i reagująca na wypowiedzi swoich gości. Podobało mi się jej opanowanie, wiedziała także kiedy wejść między Sumińską a Najsztubem aby nie doszło do konfliktu a zarazem nie wtrącała się, kiedy rozmowa rozkręcała się w dobrym kierunku.

Pierwszy gość to Dorota Sumińska – kobieta, która oddała serce wszystkim zwierzętom jako weterynarz i opiekunka wielu bezdomnych kotów i psów.

Piotra Najsztuba nie trzeba chyba przedstawiać. Dość kontrowersyjny dziennikarz o niecodziennych poglądach na życie i z duszą artystyczną.

Dorota i Piotr w dziewięciu rozmowach poruszają tematy dotyczące tego jak widzi chomik, dlaczego mężczyźni gotują, o rodzinie małej i dużej, czy nasz pies może nas nie kochać oraz szczęściu.

Rozmowy nie są długie, potrafią zainteresować, zadziwić, rozśmieszyć a nawet zdenerwować. Niezwykłym plusem były dla mnie informacje od Pani Doroty na temat świata zwierząt. Było widać miłość Sumińskiej do wszelkich żyjących form. Niezwykłe było popatrzeć jej oczami na życie ludzi, jako stadnego zwierzęcia i to ile mamy wspólnego z innymi gatunkami.

Natomiast sposób rozumowania Najsztuba był dla mnie oderwany od rzeczywistości. Miałam wrażenie, że jednak ciężko było tym dwóm paniom prowadzić z nim wywiad. Dziennikarz czasem trochę drwił, czasem gdzieś się gubił w swoich rozważaniach. Chociaż na temat kobiet miał ciekawe rozważania. Dużo też można było się dowiedzieć o jego życiu w latach 80. czy 90. w Polsce.

Książkę czyta się szybko i płynnie. Wywiady dają możliwość przyjrzenia się dwóch odmiennym osobom, a zarazem odkrycia nowych informacji i poznania gości.

Nie jest to pozycja dla każdego, gdyż porównanie człowieka z bogatym rodowodem narodowościowym do kundla, może budzić mieszane uczucia…

 

 

Tytuł: Najsztub i Sumińska. O Polsce, strachu i kobietach w rozmowach z Ireną A. Stanisławską

Wydawnictwo: Czarna owca

Moja ocena: 5/10

2 thoughts on “Najsztub i Sumińska. O Polsce, strachu i kobietach w rozmowach z Ireną A. Stanisławską

Dodaj komentarz