Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Nie sądziłam, że można tak ciekawie opowiadać o drzewach. Nie sądziłam, że książka z dość niezwykłą okładką może wpłynąć na moje myślenie o całym systemie drzewnym.

“Miarą dobrostanu drzewa jest bowiem dobrostan otaczającego go lasu.”

Peter Wohlleben to długoletni leśnik, który z ogromnym zaangażowaniem i zupełnie nowym spojrzeniem na las opisał swoje obserwacje w Sekretnym życiu drzew.

Książkę udało mi się bezpłatnie zdobyć w formie audiobooka, więc nie miałam możliwości delektować się pięknymi fotografiami lasów i drzew. Natomiast Stanisław Biczysko, który ją czyta robi to wyśmienicie, tak, że nie chciało się skończyć słuchać. Słuchałam powieści przebywając na urlopie i uwierzcie mi, że zaczęłam rozglądać się po otoczeniu i szukać pobliskich drzew.

Na początku byłam pod wrażeniem stylu pisarskiego autora, który ma bardzo dużą łatwość przelewania swoich myśli na papier. Następnie skupiłam się na jego zachwycie naturą i tym, że potrafił jasno i precyzyjnie wyjaśniać związki drzew między sobą, ich przyjaźnie, sposób komunikacji oraz walkę o promienie słoneczne. 

Zapoznanie się z Sekretnym życiem drzew dało mi możliwość refleksji nad tym, co nie jest zauważalne. I na to też Wohlleben chciał zwrócić uwagę: drzewa też żyją, mają potrzeby i chcą przetrwać.

Książka pozwala zdobyć lub uzupełnić wiedzę na temat dendrologii. Być może nie potrafimy do końca zbadać systemu życia drzew, a okazuje się, że porozumiewanie drzew rodem z filmu Avatar jest prawdą. A życie rodzinne nie jest cechą tylko ludzi i zwierząt.

Jeśli masz ochotę na świetną zabawę w odkrywaniu sekretów drzew, np. ich strategii, miłości, życiu dzieci ulicy czy wychowywaniu młodych drzewek zachęcam gorąco do zapoznania się z książką Petera Wohllebena. Książka jest również przestrogą dla człowieka, który niestety jest jednym z najgorszych wrogów natury.

“Ten, kto wie, że drzewa odczuwają ból i mają pamięć, i że drzewni rodzice żyją razem ze swoimi dziećmi, nie będzie już mógł tak po porostu ich ścinać i siać wśród nich spustoszenia ciężkimi maszynami.”

Po lekturze wyjście do lasu już nie będzie takie samo. Gwarantuję.

Tytuł: Sekretne życie drzew

Autor: Peter Wohlleben

Wydawnictwo: Otwarte

Moja ocena: 9/10

7 thoughts on “Sekretne życie drzew – Peter Wohlleben /audiobook/

  1. Póki co mam za sobą “Duchowe życie zwierząt” i była to naprawdę niezwykła lektura. Wiem już, czego spodziewać się po autorze i jestem niemal pewna, że “Sekretne życie drzew” również mi się spodoba. 🙂 Może nawet polubię wyprawy do lasu?

  2. Cieszy mnie fakt, że powstają książki poświęcone przyrodzie i w dodatku tak pięknie zobrazowane, co wnioskuję po przeczytaniu Twojej recenzji. Warto docenić wkład autora w te dzieło i chociąż posłuchać audiobooka tak jak zrobiłaś to Ty. Chociaż żal byłoby mi tych pieknych fotografii.

Dodaj komentarz