Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Ponieważ cię kocham to kolejna powieść Musso, która za długo przeleżała na mojej półce. Wzięłam ją do ręki spodziewając się historii miłosnej, a dostałam wzruszający portret rodziców, którzy doznali największej możliwej straty – zaginięcia dziecka. Zapraszam do recenzji.

“Kochać znaczy zaopiekować się czyjąś samotnością i nie starać się ani jej zburzyć, ani nawet poznać.”

Layla to pięciolatka, która rozpłynęła się w powietrzu w dużym centrum handlowym w Los Angeles. Po miesiącach szukania policja zakańcza śledztwo. Rodzice dziewczynki radzą sobie z tą stratą na różne sposoby. Matka – Nicole szuka pocieszenia w ogromie pracy, natomiast ojciec – Mark porzuca rodzinę i dom zamieszkując na ulicy.

Mija pięć lat, kiedy ich córka pojawia się w tym samym miejscu. Layla ma 10 lat, połowę swojego życia spędziła z dala od rodziców. Mark rusza w podróż do Los Angeles, aby odebrać córkę. Ta podróż zmieni jego życie.

W wątek Marka i Nicole wkradają się jeszcze trzy osoby. Jedna to nastolatka Eve, która pogubiła się we własnym gniewie i chęci zemsty, druga to Alyson, która mimo fortuny nie może znaleźć miejsca na świecie, gdyż jej sumienie domaga się wyjawienia strasznej tajemnicy. Ostatnia osoba to przyjaciel Marka, psycholog łączący wszystkie wątki w jedną historię.

Zbiegi okoliczności to u Guillaume Musso częsty motyw przewodni. Dodatkowo autor zawsze mnie czymś zaskoczy. Byłam taka ciekawa rozwiązania zagadek z tej książki, że łyknęłam ją w parę godzin. Samo zakończenie zawierało lekkie nawiązanie do fantazji pisarza, ale być może postęp naszej technologii kiedyś nas zaskoczy.

Przy lekturze Ponieważ cię kocham nie obędzie się bez emocji. Autor idealnie oddaje uczucia jakie towarzyszom wszystkim postaciom i które udzielają się również czytelnikom. W tej książce mamy do czynienia z rozpaczą i żalem, z bólem i nienawiścią, ale również z miłością, szukaniem poczucia bezpieczeństwa i wybaczeniem.

“Tam, gdzie jest miłość, nigdy nie zapada noc.”

Zaletą jest świetne wydanie książki (wyd. Albatros), gdzie duża czcionka i akapity sprawiają, że lekturę się połyka. Musso posiada również niesamowitą lekkość pióra i prostotę języka, a każde zakończenie książki wywołuje u mnie szok – pozytywny szok. A do tego te proste, ale śliczniutkie okładki sprawiają, że chce się po nie sięgać.

Zapraszam również do innych moich recenzji francuskiego pisarza:

Guillaume Musso – Ta chwila

Guillaume Musso – Jutro

Guillaume Musso – Central Park

 

Tytuł: Ponieważ Cię kocham

Autor: Guillaume Musso

Wydawnictwo: Albatros

Moja ocena: 8/10

6 thoughts on “Ponieważ Cię kocham – Guillaume Musso

Dodaj komentarz