Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Znacie to uczucie, kiedy przechodzicie obok księgarni i z całych sił staracie się nie patrzeć na wystawę, bo dobrze wiecie jak to się skończy? Tak było ze mną i książką-poradnikiem Emo sapiens pióra Rafała Ohme. Popatrzyłam na wystawę i zobaczyłam białą okładkę z wielkim mózgiem na środku. Ale to nazwisko autora przekonało mnie do zakupu.

Gwoli wyjaśnienia, Rafał Ohme to jeden z moich wykładowców na studiach, którzy potrafili sprawić, że studenci z wyprzedzeniem zajmowali miejsca w pierwszych rzędach a i tak na jego wykładach w całej auli brakowało wolnych miejsc. Prawdą jest, że prof. Ohme zajmował się tematem emocji i motywacji, który faktycznie jest fascynujący. Sami rozumiecie, że nie mogłam walczyć z uczuciem pragnienia tej książki.

Na wstępie czytamy, że „dekalog Emo Sapiens da ci wskazówki, co robić, aby połączyć dzikość ciała z boskością umysłu”. Jestem po psychologii i zaręczam Wam, że lektura Emo sapiens to bardzo przystępna forma dla każdego. Autor ma świetny humor i dar do snucia opowieści. Świetnie łączy wątki naukowe z codziennym życiem. Nie ma trudnych terminów, a jeśli są to dostajemy również bardzo szerokie wyjaśnienia.

Najważniejsze w całej książce są emocje – dosłownie i w przenośni. Profesor zwraca uwagę na ich rolę w życiu każdego z nas. Jego teoria mówiąca, że nie jesteśmy już homo sapiens a emo sapiens to dość nowoczesne myślenie, ale po lekturze tej pozycji Rafał Ohme mnie przekonał.

Pokazuje także, że można połączyć emocje i logikę i odnaleźć szczęście. Autor zwraca uwagę, aby nie ignorować ani jednego, ani drugiego, bo dzięki emocjom i rozumowi ewoluowaliśmy i dzisiaj jesteśmy w stanie żyć w harmonii.

Liczne porównania ukazujące argumenty profesora, wyniki badań z zakresu psychonauki i neuronauki oraz duża dawna humoru i…  gustu muzycznego daje nam książkę, którą czyta się bardzo szybko, ale do której można wracać przez wiele lat. Plusem są także ramki, obrazki, podsumowania.

Zachęcam do najnowszej książki tego autora – Emo sapiens. Harmonia emocji i rozumu. To opowieść dla każdego. Po przeczytaniu inaczej można spojrzeć na emocje przykre w odczuwaniu – jak smutek, złość czy strach. A każda wiedza dotycząca siebie wzbogaca i rozwija.

Polecam!

Tytuł: Emo sapiens. Harmonia emocji i rozumu

Autor: Rafał Ohme

Wydawnictwo: Bukowy Las

Moja ocena: 8/10

5 thoughts on “Emo sapiens. Harmonia emocji i rozumu – Rafał Ohme

  1. Skąd ja znam te sytuację ;D Idąc do szkoły miałam księgarnie z tak boskimi cenami, że żal było nie wejść i nie kupić ;D
    A co do książki opisanej przez Ciebie, to chyba byśmy się nie polubiły 🙁 Ale okładka ciekawa ;D

    Buziaki,
    coraciemnosci.blogspot.com

Dodaj komentarz