Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Kto lepiej opisze niuanse zawodu pisarza, jak nie sam autor znanych i cenionych książek? Do takiego wniosku doszedł japoński pisarz Haruki Murakami, który w swojej najnowszej pozycji ujawnia czytelnikom, że pisanie powieści jest „wyjątkowo pracochłonne i bardzo nużące”. Zapraszam na kilka słów o książce Zawód: powieściopisarz.

„I właściwe sam nie bardzo wiem, jak zostałem zawodowym powieściopisarzem”

11 esejów w jednej książce pozwala przybliżyć kilkanaście ostatnich lat pracy tego pisarza. Murakami w luźnym stylu snuje opowieść o swojej karierze, o tym jakie były początki i wyboje na drodze do sukcesu. Niektóre wspomnienia są osobiste, inne wyglądają jak porady i wskazówki dotyczące rynku wydawniczego, kontaktu z innymi pisarzami oraz czytelnikami. Murakami pisze zawodowo od czterdziestu lat, więc wnioski są przemyślane. Do tego pisarz zrobił karierę nie tylko w rodzimej Japonii, ale także na całym świecie, co również podkreśla w swoich wywodach.

Pióra autora jest mi znane z ostatniej książki Mężczyźni bez kobiet. W dalszym stopniu to prosty i jasny przekaz, w którym Murakami idzie prosto do sedna sprawy. Zawód: powieściopisarz to często trudne refleksje na temat tego zawodu. Warto zwrócić uwagę, że nie jest to książka czcząca pisanie dla pieniędzy, a raczej bardzo rzeczywisty obraz roli pisarza w społeczeństwie.

Haruki Murakami w tej pozycji pokazuje nam się jako osoba trzymająca się na uboczu, niezależna i oryginalna – tak jak większość jego bohaterów książkowych, co autor określa mianem kotowatym – indywidualnym. Dodatkowo podkreśla osobę swojej żony, bez której może nie czytalibyśmy teraz jego powieści.

W przypadku autora można mówić o sukcesie przekładającym się na ilość czytelników oraz ilość przetłumaczonych powieści. Dlatego ten człowiek, który niezbyt się wyróżnia z tłumu postawił na solidną pracę – ćwiczenia, pisanie i autokorektę.

Zawód: powieściopisarz to lektura dla miłośników pióra Murakami. Ale nie tylko. Zapraszam do czytania wszystkich interesujących się pisaniem dla przyjemności i zawodowo.

Tytuł: Zawód: powieściopisarz

Autor: Haruki Murakami

Wydawnictwo: MUZA

Moja ocena: 6/10

4 thoughts on “Zawód: powieściopisarz – Haruki Murakami

Dodaj komentarz