Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Są trzy rzeczy, które musicie wiedzieć o książce Czasami kłamię autorstwa Alice Feeney.

  1. Książka wciąga od pierwszej strony.
  2. Czytelnikowi tylko się wydaje, że zna zakończenie.
  3. Kłamstwa głównej bohaterki to zaledwie początek tej historii

Nieczęsto czytam thrillery psychologiczne. Tym razem postanowiłam zabrać się za Czasami kłamię, które tak mnie zachęciło enigmatycznym opisem oraz reklamą, że dałam się wciągnąć w tę opowieść. Jako dobry thriller ma wciągającą akcję, odpowiednie tempo oraz tajemnice, do której zmierzamy.  Cała fabuła jest świetnie przemyślana, uwalnia w czytelniku wiele skrajnych uczuć, ale chyba najbardziej to zaciekawienie.

PREMIERA 25 PAŹDZIERNIKA 2017 r.

Autorka pokazuje nam całą historię w trzech różnych perspektywach, gdzie wydarzenia zmierzają do wspólnego punktu kulminacyjnego. Pierwszy punkt czasowy dotyczący teraźniejszości, w której dowiadujemy się, że główna bohaterka Amber leży w śpiączce. Jej ciało jest nieruchome, jednak kobieta wszystko słyszy i czuje. Niestety nie wie co ją doprowadziło do takiego stanu. Drugi punkt czasowy to wydarzenia kilkanaście dni przed śpiączką Amber. Tutaj poznajemy codzienne życie młodej, intrygującej bohaterki wraz z jej rodziną oraz znajomymi z pracy. Ostatni punkt czasowy to odległe czasy dzieciństwa, które pokazane są jako wpisy do pamiętnika. Z tych zapisków możemy dowiedzieć się o relacjach z rodzicami oraz siostrą. Bardzo ciekawym zabiegiem jest odkrywanie kolejnych faktów i składanie układanki w pełen obraz.

Alice Feeney naprawdę udało się stworzyć postać, która zastanawia. Amber Reynolds to świetna aktorka znająca się na wymyślaniu nieprawdziwych opowieści. W pewnym momencie można zakręcić się w tym, co jest prawdą, a co wytworem jej wyobraźni. Ponadto u Amber można zauważyć: brak zaufania, własny sposób postrzegania świata, wieczny lęk, nadmierna wrażliwość na niepowodzenia i odrzucenie oraz tendencję do długotrwałego przeżywania przykrości, co spowodowało, że postawiłam tej kobiecie diagnozę (wiem, wiem, nie powinnam!) – paranoiczne zaburzenie osobowości. Zostawię Was jednak z tą ciekawostką, bo warto samodzielnie odkryć zakończenie Czasami kłamię.

Jestem pewna, że jeśli lubicie taki gatunek literacki, gdzie jest tajemnica, akcja i mroczne postacie, to książka przypadnie wam do gustu. Zakończenie mnie wprawiło w osłupienie, co oznacza, że było nieprzewidywalne. Polecam!

 „Problem z prawdą polega na tym, że jest okropna.”

 

 

Tytuł: Czasami kłamię

Autor: Alice Feeney

Wydawnictwo: W.A.B.

Moja ocena: 9/10

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu.

1 thought on “Czasami kłamię – Alice Feeney

Dodaj komentarz