Jeśli tego jeszcze nikt nie wie, to z zawodu jestem psychologiem, a specjalizuje się w szeroko rozumianej pomocy społecznej oraz psychoterapii systemowej (terapia par, małżeństw i rodzin). Skończyłam pięcioletnie studia i certyfikuje się oraz ciągle dokształcam. Dzisiaj wpis, który od dawna miałam w głowie – czyli książki psychologiczne, który miały na mnie wpływ lub takie, które uważam za ważne. Zebrało się ich 12, a i tak nie zamieściłam wszystkich, które bym chciała. Zapraszam do zapoznania się z lekturami:
- Psychologia miłości – Bogdan Wojciszke
Czytałam tę książkę dawno temu a do dzisiaj pamiętam etapy miłości. Muszę przyznać, że rozłożenie najpiękniejszego uczucia na czynniki pierwsze powoduje, że patrzymy na miłość bardziej naukowo. Dzięki temu można zapobiegać rozpadowi związku i wzmacniać relacje między drugą osobą.
- Wywieranie wpływu na innych – Robert Cialdini
Nie dość, że przerobiłam całą książkę w jeden semestr na studiach, to jeszcze miałam idealną okazję sprawdzić ją w praktyce i zatrudniłam się na 10 dni w firmie oferującej sprzedaż usług telekomunikacyjnych. Ta pozycja jest wymarzona dla osób zajmujących się handlem, gdyż idealnie pokazuje wpływ społeczny i jego mechanizmy. Obowiązkowa lektura dla studentów psychologii.
- Kat miłości. Opowieści psychoterapeutyczne – Irvin Yalom
Kiedy odkryłam tę książkę Yaloma byłam tak zafascynowana (moja recenzja), że kupiłam i przeczytałam wszystkie inne jego pozycje (Istoty ulotne, Mama i sens życia). To terapeuta amerykański, który publikuje wyrywki swoich psychoterapii. Do dzisiaj zazdroszczę jego klientom, że mieli taką możliwość. Jest to też lektura dla osób, które nie maja pojęcia jak wygląda terapia, jak rozmawia się z psychologiem i obala mit kozetki 😉
- Inteligencja Emocjonalna – Daniel Goleman
Fascynująca książka o inteligencji, o której mało się mówi, a jest bardzo ważna w życiu. Autor analizuje jakie są relacje między myślami a emocjami człowieka. Podręcznik jest przerabiany na studiach psychologicznych, ale myślę, że spokojnie może po niego sięgnąć także osoba spoza branży. W ramach własnego dokształcenia się w zakresie inteligencji emocjonalnej.
- Siła Nawyku – Charkes Duhigg
To pozycja dla osób, które chcą zrozumieć własne zachowanie w kontekście nawyków. Każdy z nas ma jakiej mniejsze lub większe nawyki wpływające na nasze samopoczucie. Dobrze sobie uświadomić ich znaczenie oraz świadomie nakierować się na te nawyki, które będą pozytywnie na nas wpływać.
- Ewolucja pożądania – David Buss
David Buss w sposób bardzo obrazowy i ciekawy ukazuje psychologię ewolucji. To dotyczy każdego człowieka, więc wiedza z zakresu łączenia się w pary czy dlaczego pozostajemy w związkach jest dobrą bazą pod utrzymanie relacji.
- Efekt Lucyfera – Philip Zimbardo
Czy człowiek jest zły? Z czego to wynika? Czy okoliczności i zdarzenia mają wpływ na to kim się staniemy? Na te pytania odpowiada Zimbardo w swojej już sławnej książce o ludzkiej naturze. Lektura fascynująca, jednak trzeba pamiętać, że to pozycja naukowa.
- Uratuj mnie – Reiland Rachel
Przeczytałam ją kilka razy. Uratuj mnie (moja recenzja) opowiada o zaburzeniu osobowości Borderline. Autorka pisze o własnym doświadczeniu mierzenia się z tym zaburzeniem oraz terapii, którą przechodzi. Naprawdę mocna lektura dostarczająca informacji o Bordeline, o tym jak czuje się ta osoba i jej rodzina.
- Psychopaci są wśród nas – Robert D. Hare
Nie mogło zabraknąć tej pozycji w moim zestawieniu. Idealna lektura dla osób zaciekawionych naturą ludzką, szczególnie psychopatycznym zaburzeniem osobowości. Psychopaci żyją wśród nas, i wcale nie są to tylko osoby skrajnie demoralizowane. W książce autor nie tylko charakteryzuje to zaburzenie, ale także wskazuje, jak sobie radzić, gdy w pobliżu nas będą takie osoby.
- Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem – Oliver Sacks
Lektura opisująca 20 przypadków medycznych z perspektywy psychologicznej. Znajdziemy w niej patologie, które wpływają na odbiór człowieka. Polecam dla własnej ciekawości.
- Seksualność Polaków na początku XXI w. – Zbigniew Izdebski
Pozycja mocno naukowa, ale naprawdę ciekawa. Izdebski opisuje przekrój seksualności w naszym kraju. Więcej tutaj.
- 40 prac badawczych, które zmieniły oblicze psychologii – Roger R. Hock
Dla osób interesujących się psychologią lub studentów tego kierunku to lektura obowiązkowa. Ja czytałam i byłam zafascynowana odkryciami, które miały tak duży wpływ na tą naukę o człowieku.
To mój świat i zaprosiłam Was dzisiaj do niego. Te książki były w moim życiu, w różnych jego etapach, ważne lub wyjątkowe. Dzięki nim odkrywałam siebie, innych ludzi i mechanizmy, które rządzą człowiekiem. Psychologia to bardzo ciekawa nauka przez którą widzę świat inaczej i nigdy nie mam go dość. Zapraszam Was gorąco do lektury wszystkich lub wybranych pozycji, bo myślę, że zawsze poszerzają nasze horyzonty i nas wzbogacają.
Czytaliście?
Na którą macie ochotę?
Czy chcielibyście więcej postów dotyczących lub zahaczających o tematy psychologii?
Chyba nie dla mnie te książki.
Może polecisz coś na temat depresji?
Jasne, z checia przygotuje taki post 🙂
Ja nie czytałam, ale mojej siostrze być może by się podobały :0
Książkę Kat miłości mam w planach.