Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Zapraszam na kolejny wpis dotyczący nowości ze świata książek. Dla przypomnienia tutaj jest część I –> historia książki.

Druga część dotyczy KSIĄŻEK NAJ… I PIERWSZYCH:

Najmniejsza, wydana na świecie książka to “Stary król Cole”. Wielkość książki to 1mm x 1mm, a nakład wynosił 85 egzemplarzy.

Największa książka świata mierzy 2,74 x 3,07m i waży 252,6kg. Wydano ją w Denver w 1976 roku.

Najdroższa książka świata to “The Birds of America” (Ptaki Ameryki) autorstwa Johna Jamesa Audubona. Sprzedano ją za 8 802 500 dolarów.

Najdroższa, polska książka to “O obrotach sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika z 1566 roku. Jej drugie wydanie kosztowało 103 tys. złotych.

Najdłuższa książka świata to “Tu-sza-czi-czeng”. To chiński słownik, który ma 5020 tomów, a każdy z tomów liczy sobie 170 stron.

Największy sukces w sprzedaży ze wszystkich książek na świecie odniosła Biblia. W samych tylko latach 1815-1975 sprzedano 2 miliardy 500 milionów egzemplarzy.

Pierwszą wydaną w Polsce książką był modlitewnik “Raj duszny”. Miało to miejsce w 1513 roku.

Najwięcej książek znajduje się w Bibliotece Kongresu w Stanach Zjednoczonych. Jest ich tam ponad 113 milionów.

Pierwsza książka dla osób niewidomych powstała w roku 1786.

Pierwszą książkę, która powstała przy użyciu ruchomej czcionki, wydrukowano w Korei w 1234 roku. Jest to „Kompendium rytów i obrządków”, a upraszczając to podręczny zbiór podstawowych zwyczajów i sposobów zachowania. Książkę mającą 50 tomów wydrukowano w 28 kopiach.

Pierwsze wydrukowane książki to Biblia i Księga Wszelkiej Mądrości.

Pierwsze książki w języku polskim powstały w XIV wieku.

Pierwsza polska drukarnia została założona w Krakowie w 1473 roku przez Kaspara Straube pochodzącego z Bawarii. W czasie jej działalności drukarz wydał cztery materiały. Jednym z nich był kalendarz na 1474 rok. Uważa się go za najstarszy polski druk.

Po raz pierwszy seria książek kieszonkowych pojawiła się w Anglii w 1935 roku. Wypuściło ją wydawnictwo „Pingwin”.

Książkę napisaną alfabetem Braille’a wydrukowano po raz pierwszy w 1837 w Instytucie dla Niewidomych w Paryżu.

Za pierwszy projekt e-czytnika uznaje się pomysł z 1935 roku. Jego autor to Bob Brown. Urządzenie nazwał „The Readies”. Sprzęt nie przypominał współczesnych urządzeń do czytania. Wyglądał raczej jak filmowy rzutnik.

Pierwszy e-book prawdopodobnie powstał pod koniec lat 40. – Index Thomasticus. Nie było to dzieło fabularne, a elektroniczny index zawierający notatki z prac Tomasza z Akwinu. Tego nietypowego e-booka stworzył włoski jezuita Roberto Busa.

Najcięższa książka świata to „Dzieje Ithalu” wydana przez jednego z arcyksiążąt habsburskich. Waży 48 kg. 

Jedną z najdroższych ksiąg świata jest 42-stronicowa ‘’Biblia’’ – pierwsza książka drukowana przez Jana Gutenberga. 

Pierwsze wiersze dla dzieci w języku polskim pisał Stanisław Jachowicz (1796-1875). 

Pierwsze zachowane zdanie w języku polskim znajduje się w “Księdze henrykowskiej” pisanej w latach 1268-1273. Brzmiało ono: “Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai. 

Pierwszą pieśnią religijną w języku polskim jest “Bogurodzica”, której najdawniejszy tekst, tzw. krakowski pochodzi z 1407 roku.  

W Polsce największy zbiór ksiąg łańcuchowych posiada Biblioteka PAN w Gdańsku, a pojedyncze egzemplarze przechowują Biblioteka Narodowa w Warszawie i Uniwersytecka we Wrocławiu. 

Aktualnie najdroższą książką w Polsce na serwisie Allegro – jest pozycja “Rationale Divinorum Officiorum” z 1478 roku! Obecna cena to 48 tys. złotych, choć można nie czekać i mieć ją od ręki za 65 tys.

 

2 thoughts on “Faza na… ciekawostki o książkach cz. II

Dodaj komentarz