Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje
Chaos. Narodziny nowej nauki
James Gleick
Format: 135 x 205 mm
Stron: 404
Okładka: twarda z obwolutą
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tłumaczenie: Piotr Jaśkowski
Wydanie: wyd. 2
ISBN: 978-83-8116-320-0
Premiera: 04.06.2018
Sugerowana cena det.: 55,00 zł
Narodziny nowej nauki

Błyskotliwe i przystępnie napisane wprowadzenie do teorii chaosu, jednej z najbardziej znaczących koncepcji
naukowych ostatnich dekad

Współczesne badania chaosu zaczynają się w latach sześćdziesiątych XX wieku od odkrycia, że zupełnie proste równania matematyczne mogą modelować układy w każdym calu tak gwałtowne jak wodospady. Drobne różnice wyjściowe mogą szybko przekształcić się w potężne różnice końcowe. Zjawisko to otrzymało nazwę: wrażliwość na warunki początkowe. W pogodzie na przykład manifestuje się to w zjawisku żartobliwie nazwanym efektem motyla: motyl wywołujący dziś fale powietrza w Pekinie może być przyczyną huraganu w następnym miesiącu w Nowym Jorku. Kiedy badacze chaosu zaczęli myśleć o genealogii swej nowej nauki, znaleźli wiele intelektualnych śladów z przeszłości. Ale jedno było jasne: dla fizyków i matematyków prowadzących tę rewolucję w myśleniu punktem wyjścia był efekt motyla.

Książka  Jamesa  Gleicka  opisuje  narodziny  tej  nowej  nauki,  która  widzi  porządek  tam,  gdzie  dotychczas obserwowano tylko przypadek, nieład i nieprzewidywalność, czyli chaos. Jak mówi Douglas Hofstadter, „Okazuje się, że tajemniczy typ chaosu czai się tuż za fasadą porządku – i co więcej, głęboko wewnątrz chaosu czai się jeszcze bardziej tajemniczy typ porządku”.

„Fascynująca książka. . . Prawie każdy akapit zawiera wstrząsające odkrycie “.
The New York Times

„Ekscytujący wywód. . . Niezwykła ilustracja tego, jak zmienia się struktura nauki”.
The New York Times Book Review

„Zaskakujące spojrzenie na nowo odkryte uniwersalne prawa”.
Chicago Tribune

„Niezwykle inspirująca książka. Podczas lektury odniosłem takie wrażenie, jakby ktoś właśnie znalazł wyłącznik
światła”.
Douglas Adams, autor Autostopem przez Galaktykę

********************
Wędrówka w świat
Antoni Ferdynand Ossendowski
Format: 140 x 205 mm
Stron: 208
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Seria: Podróże Retro
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Wydanie: wyd. 1 w tej edycji
ISBN: 978-83-8116-383-5
Premiera: 04.06.2018
Sugerowana cena det.: 29,90 zł

Opowieść o egzotycznych odległych krainach i morskich wyprawach
Wojtek, młody chłopak, po śmierci ojca rybaka, którego zabrało morze, opuszcza rodzinny dom. Nie mając żadnego fachu w ręku i środków do życia, zaciąga się na „Fennię”, stary statek handlowy. Podczas dalekomorskich wypraw zwiedza różne kontynenty, poznaje ich mieszkańców, nieznane kultury i obyczaje. Zdobywa nowe doświadczenia, które pomagają mu zrozumieć świat i samego siebie.
********************
Czas gniazdowania
Dorota Pasek
Format: 140 x 205 mm
Stron: 336
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Wydanie: wyd. 1
ISBN: 978-83-8116-364-4
Premiera: 04.06.2018
Sugerowana cena det.: 34,90 zł

Jeden dzień, który zmienił wszystko Sara ma trzy domy. W jednym mieszka. Do drugiego ucieka w chwilach rozpaczy. O trzecim marzy. Na wprost łóżka Sary wisi ślubna sukienka, której już nigdy nie włoży. Niespodziewanie do jednego z domów wprowadza się Grzegorz.

„Wystarczy chwila, by wywrócić nasze życie do góry nogami, a co jeśli takich chwil jest więcej? Czas gniazdowania to powieść o życiu i zmianach, jakie serwuje los, nie pytając, czy nam się one podobają, czy nie. Zapierająca dech historia o uczuciach i tajemnicach… oraz o prawdziwym domu, którego poszukuje każdy z nas. Genialny debiut Doroty Pasek. Gorąco polecam!”
Michalina Foremska

„Nie jestem wielką fanką książek obyczajowych, chociaż nie ukrywam, że gdy jakaś powieść tego typu wpadnie mi w  oko,  potrafię  dla  niej  zarwać  noc.  Tak  było  w  przypadku  tej  książki.  Nie  potrafiłam  się  od  niej  oderwać i zachłannie przewracałam kolejne strony. Szybko nawiązałam nić porozumienia z autorką, jasne było każde jej słowo. Książkę Czas gniazdowania Doroty Pasek, mogę polecić każdemu czytelnikowi, który lubi powieści o zwykłych ludziach.”
Angelika Musiał
Książkowy świat Angeli

********************
Mgły Avalonu
Marion Zimmer Bradley
Format: 155 x 235 mm
Stron: 1160
Okładka: twarda
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tłumaczenie: Dagmara Chojnacka
Wydanie: wyd. 1 w tej edycji
ISBN: 978-83-8116-352-1
Premiera: 04.06.2018
Sugerowana cena det.: 69,00 zł

Magiczna legenda Króla Artura, opowiedziana z perspektywy kobiet, które dzierżyły władzę zza tronu

Albowiem, tak jak mówię, zmienił się sam świat. Był taki czas, kiedy wędrowiec, jeśli miał ochotę i znał choćby kilka tajemnic, mógł wypłynąć łodzią na Morze Lata i dotrzeć nie do Glastonbury pełnego mnichów, lecz do Świętej Wyspy Avalon. W tamtych czasach wrota łączące światy unosiły się we mgle i otwierały się wedle woli i myśli wędrowca…

Morgiana, obdarzona darem Wzroku i związana z losem Artura Pendragona, swego brata- -kochanka, opowiada historię krótkiej świetności Camelotu. Nie jest to jednak opowieść o rycerskich czynach, lecz widziana kobiecym okiem wizja społeczeństwa u progu dziejowych zmian.

„Najlepsza wersja sagi arturiańskiej, jaką kiedykolwiek czytałem”.
Isaac Asimov

JEDNA Z NAJWYBITNIEJSZYCH POWIEŚCI FANTASY W HISTORII
Jesteście ciekawi?
Mnie fascynuje pierwsza i ostatnia pozycja. Mam nadzieję, że wkrótce się z nimi zapoznam 🙂

3 thoughts on “Nowości wydawnicze Zysk i S-ka /4.06/

  1. Mega kuszące są te Mgły Avalonu. Przeczytaj i koniecznie daj znać. Nawet mi napisz w komentarzu tak zwyczajnie gdybym długo nie zaglądała. Jeśli chodzi o te opowieści o Arturze i okrągłym stole, to kocham wszystko co filmowe, ale nic nie czytałam.

Dodaj komentarz