„Wiersze w mieście” to trzecia edycja projektu, który ma na celu promowanie współczesnej poezji europejskiej.
Gdy w społeczeństwie toczy się gorąca dyskusja na temat języka nienawiści, na ulicach Warszawy, już po raz trzeci, pojawią się akcenty silnie kontrastujące z agresją. Tematem tegorocznej edycji „Wierszy w mieście” jest miłość i właśnie wiersze jej poświęcone pojawią się w kwietniu w przestrzeni publicznej.
Poezja w swojej istocie jest wyjątkowym rodzajem komunikatu, a tym razem stanie się śmiałą manifestacją języka miłości. Do posługiwania się nim warszawiacy będą zachęcani na każdym kroku – na przystankach, w kawiarniach, bibliotekach, księgarniach.
Wierszami o miłości będzie można także dzielić się z innymi. W ponad stu warszawskich kawiarniach, księgarniach i bibliotekach znajdzie się 30 tysięcy pocztówek z poezją. Wiersze serwowane razem z kawą staną się być może inspiracją do napisania kilku słów do dawnego znajomego czy kogoś z rodziny.
W ramach tegorocznej edycji „Wierszy w mieście” 7 kwietnia odbędą się także warsztaty kreatywnego pisania Loesje – międzynarodowej inicjatywy promującej wolność słowa. Charakterystyczne krótkie interwencje Loesje w przestrzeni publicznej skłaniają do refleksji i zatrzymania się. Na warsztatach powstaną nowe teksty, a ich tematyką będzie właśnie miłość. Dzień później, 8 kwietnia w Laboratorium w CSW odbędzie się wieczór poezji „20 wierszy o miłości. Poezja europejska”, podczas którego zostaną zaprezentowane wszystkie utwory tegorocznej edycji.
Wiersze w mieście, 1-30 kwietnia
Przystanki autobusowe, kawiarnie, kluby, księgarnie
i biblioteki na terenie całej Warszawy
Warsztaty kreatywnego pisania (Loesje), 7 kwietnia, 12:00
Laboratorium – Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2a
„20 wierszy o miłości. Poezja europejska – czytanie
wierszy w wersjach oryginalnych i w polskich przekładach,
8 kwietnia, 19:00
Laboratorium – Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2a
Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki: https://20wierszy.evenea.pl/
„Fotel do czytania wierszy”, 9-12 kwietnia
okolice ul. Chmielnej 10
ORGANIZATORZY PROJEKTU
Europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, British Council, Instituto Camões, Instytut Cervantesa w Warszawie, Czeskie Centrum, Duński Instytut Kultury, Ambasada Estonii, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii, Goethe-Institut, Ambasada Irlandii, Ambasada Republiki Malty, Ambasada Królestwa Niderlandów, Ambasada Luksemburga, Rumuński Instytut Kultury, Instytut Słowacki, Węgierski Instytut Kultury, Włoski Instytut Kultury, Yunus Emre Enstitüsü.
Projekt współorganizowany przez
Miasto Stołeczne Warszawa
Partnerzy projektu
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce,
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
Więcej informacji: tu
Fajna akcja, ale pierwsze słyszę o niej tak w ogóle.