Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

 

Gdzie jesteś, Bernadette? – Maria Semple

Premiera: 31 lipca 2019

Przez rok figurowała na liście bestsellerów New York Timesa. Zdobyła świetne recenzje, rozbawiła setki tysięcy czytelników na całym świecie, została przetłumaczona na ponad 30 języków. W połowie sierpnia do kina wchodzi film na podstawie książki „Gdzie jesteś, Bernadette?” w reżyserii Richarda Linklatera, autora m.in. głośnego „Boyhood” czy „Przed wschodem słońca”. W roli głównej – Cate Blanchett. Na dwa tygodnie przed kinową premierą do księgarń trafi nowe wydanie książki.

Bernadette nie cieszy się dobrą reputacją. Zdaniem sąsiadów i rodziców ze szkoły jej córki, przynosi hańbę miastu i szkole. Jest neurotyczna, raczej nieprzyjemna w kontakcie, zgryźliwa i cierpi na lęk przed otwartą przestrzenią. Kiedy okazuje się, że musi zabrać córkę na obiecany wyjazd na Antarktydę, największym problemem, jaki widzi, jest fakt, że będzie musiała wyjść z domu. Zmuszając się do życia, którego nigdy dla siebie nie chciała, powoli osuwa się w obłęd. I chociaż, poznając coraz lepiej Bernadette, życzymy jej tylko dobrze, od samego początku wiemy, że któregoś dnia, zniknie. Jej córka Bee zbierając e-maile, oficjalne dokumenty, prywatną korespondencję, stara się odnaleźć matkę i dowiedzieć czegoś więcej o jej przeszłości.

„Gdzie jesteś Bernadette” to jedna z tych powieści, po przeczytaniu których czyta się całą bibliografię autorki i zadaje się wszystkim pytanie „znacie coś podobnego?”. Jej autorką jest Maria Semple, znana ze scenariuszy m.in. do Beverly Hills 90210, serialu komediowego Arrested Development czy programu Saturday Night’s Live. Nic więc dziwnego, że ten światowy bestseller bawi do łez. Siła Semple tkwi m.in. w jej wyjątkowej zdolności do obnażania jednostek stukniętych i ekscentrycznych. Autorce udało się stworzyć korowód arcyciekawych postaci. Czytając książkę czytelnik zaczyna mieć nadzieję, że jest oparta na faktach, a bohaterowie tej pokręconej historii żyją naprawdę. To także wzruszająca opowieść o relacji matki z córką. Lekka i błyskotliwa książka, którą po prostu świetnie się czyta.

„Przedarłem się przez tę książkę z niezwykłą przyjemnością”

Jonathan Franzen, autor Wolności

Maria Semple – autorka scenariuszy i powieściopisarka. Karierę w telewizji rozpoczęła jako współautorka scenariusza do kultowego serialu Beverly Hills 90210. Jej druga książka „Gdzie jesteś, Bernadette?” ukazała się w 2012 roku i od razu trafiła na listę bestsellerów. Prawa do ekranizacji zakupili producenci odpowiedzialni za przeniesienie na duży ekran „Igrzysk Śmierci”. Autorami scenariusza do filmu są Scott Neustadter i  Michel H. Weber (twórcy scenariusza do 500 dni miłości).

 

Utknęliśmy w korku i Grace powiedziała:
– Nudzę się.
– Tak. – Bee zrobiła minę. – Ja też się nudzę.
Bernadette zjechała na pobocze, odpięła pasy i odwróciła się.
– Rozumiem – powiedziała do dziewczynek. – Nudzicie się. A teraz zdradzę wam pewien drobny sekret o życiu. Myślicie, że teraz jest nudno? No cóż, z upływem czasu będzie jeszcze gorzej. Im wcześniej się nauczycie, że tylko od was zależy, czy w życiu dzieją się interesujące rzeczy, tym lepiej na tym wyjdziecie.

FRAGMENT KSIĄŻKI

Na podbój KsiężycaNorman Mailer

Wydawnictwo Zysk i S-ka zapowiada znakomity reportaż Normana Mailera “Na podbój Księżyca”.

Ta książka nieprzypadkowo nazywana jest “Moby Dickiem kosmosu”. Norman Mailer stworzył prawdziwą epopeję nie tylko pierwszej wyprawy na Księżyc, ale również amerykańskiego stylu życia tamtych lat. To niesamowita opowieść o Stanach Zjednoczonych drugiej połowy XX wieku.

Pierwsze lądowanie na Księżycu oczyma autora “Nagich i martwych”.

Dla wielu lądowanie na Księżycu było decydującym wydarzeniem XX wieku. Nie dziwi więc, że to właśnie Norman Mailer – literacki prowokator, który zmienił krajobraz amerykańskiej literatury faktu – napisał kronikę misji Apollo 11. “Na podbój Księżyca” to literacki reportaż dający obraz pierwszej wyprawy człowieka na Księżyc. Mailer nie tylko przedstawia te wydarzenia, ale również snuje refleksje na temat psychiki człowieka, na temat maszyn oraz problemów współczesnej Ameryki.

Norman Mailer (1923 2007) to amerykański powieściopisarz, eseista, dziennikarz, scenarzysta i reżyser filmowy, dwukrotny laureat Nagrody Pulitzera.

 

Okruchy lustraAgnieszka Pyzel 

Premiera: 12 czerwca 2019

Namiętność może pojawić się i zniknąć, ale uczucia pozostaną na zawsze. „Okruchy lustra” to przepiękna historia o niespełnionej miłości między dwojgiem artystów. To także przejmująca powieść o kochankach, którzy nie potrafią być razem, ale też nie mogą się rozstać. „Okruchy lustra” Agnieszki Pyzel w księgarniach już od 12 czerwca.

Przełom lat 80. i 90. Michalina kiepsko wypada w dyplomowym przedstawieniu na zakończenie szkoły aktorskiej. Jej myśli zajmuje bowiem Allan Wysocki, obiecujący pisarz. Po egzaminach nie może znaleźć pracy na warszawskich scenach i nie ma pewności, co do uczuć Wysockiego. Dlatego zrywa związek i ucieka do małego miasta, gdzie otrzymuje angaż w prowincjonalnym teatrze. Tam poznaje Maćka, starszego od siebie aktora, który pomaga jej i partneruje na scenie. Wkrótce zostają parą.

Jednak Michalina nie może zapomnieć o Allanie i od czasu do czasu wymyka się do Warszawy, by tam się z nim zobaczyć. Szybko dowiaduje się jednak, że Allan spotyka się także z innymi kobietami i po raz kolejny kończy ich znajomość. Postanawia, że skupi się na związku z kochającym Maćkiem. Stara się stworzyć rodzinę i zapewnić córkom poczucie bezpieczeństwa, jednak nie potrafi odnaleźć się w rolach żony czy matki. Po latach Allan przychodzi niespodziewanie do niej do teatru…

„Okruchy lustra” to idealna propozycja dla miłośniczek powieści obyczajowych, dla wszystkich kobiet szukających wzruszeń i inspiracji. Powieść pokazuje rzeczywistość bez koloryzowania — zawikłane związki damsko-męskie, niewyjaśnione rozstania i niespełnione oczekiwania. Przypadek Michaliny to uniwersalna historia o kobiecie silnie pragnącej miłości, tęskniącej za uczuciem i partnerskim zrozumieniem.

Agnieszka Pyzel — aktorka, scenarzystka, pisarka. Uczęszczała do Studium Teatralnego przy Teatrze Żydowskim, następnie przez kilka lat grała w teatrach na prowincji. Udzielała się także w Teatrze Polskiego Radia, w reklamach, dubbingu i epizodach w filmach. Była scenarzystką jednego z popularnych polskich seriali. Absolwentka Livets Ord w Brnie. Matka dwóch dorosłych synów i właścicielka dwóch uroczych kotów.

 

Syreny z Tytana – Kurt Vonnegut

Premiera: 9.07.2019

 

Kultowa książka mistrza czarnego humoru, która w kostiumie powieści science fiction zadaje pytania o sens otaczającego nas świata. 

W “Syrenach z Tytana” Kurt Vonnegut zastanawia się, do jakiego stopnia człowiek jest panem własnej woli oraz czy dana mu jest możliwość kierowania swoim losem.

 

 

 

 

 

Wymarzony mężczyzna – Kristen Ashley

Jedna z najbardziej wyczekiwanych na polskim rynku serii erotycznych powraca. „Wymarzony mężczyzna” Kristen Ashley to potężna dawka zmysłowych emocji, pożądania i adrenaliny, która zachwyci wielbicielki romantycznych historii. Premiera najgorętszej lektury tego lata już 26 czerwca.

Tyra Masters przeszła w życiu wystarczająco dużo, by kłopotów unikać jak ognia. Po pasmie niepowodzeń udało jej się wyjść na prostą i wreszcie może zacząć wszystko od początku. Punktem wyjścia mają być nowa praca… i nowa miłość. Kiedy pewnego dnia na jej drodze staje przystojny i niesamowicie pociągający przywódca lokalnego gangu motocyklowego, Tyra liczy na bliższą relację z atrakcyjnym nieznajomym. Nie spodziewa się, że mężczyzna, który zawrócił jej w głowie, to prezes firmy, z którą właśnie podpisała umowę.

Kane „Tack” Allen wyznaje zasadę, by nie zatrudniać kogoś, z kim spędził upojną noc. Nic więc dziwnego, że po odkryciu tożsamości Tyry postanawia ją zwolnić. Ale dziewczyna nie zamierza tak łatwo odpuścić. Zdeterminowana, by zachować posadę, idzie z szefem na kompromis. Reguły są proste: wspólna praca i zero seksu. Jednak bardzo szybko pożądanie po raz kolejny bierze górę nad rozsądkiem i między parą znów zaczyna iskrzyć. Tack uświadamia sobie, że to on jest bliższy złamania ustalonych zasad…

„Wymarzony mężczyzna” Kristen Ashley to pełne zmysłowego napięcia, prawdziwie uzależniające połączenie erotyki i sensacji. Każdy tom serii stanowi osobną całość, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by właśnie od tej powieści rozpocząć przygodę z uwielbianą przez czytelniczki prozą Kristen Ashley. „Wymarzony mężczyzna” to przyprawiająca o szybsze bicie serca opowieść o zakazanej namiętności, która pochłania, zniewala i uwodzi.

Kristen Ashley – urodziła się w Stanach Zjednoczonych, wychowywała się na farmie, w dużej wielopokoleniowej rodzinie. Od zawsze pragnęła pisać książki. Swobodnie porusza się w różnych gatunkach literackich. Jest autorką ponad pięćdziesięciu powieści. Więcej informacji o autorce i jej twórczości na stronie: www.kristenashley.net.

 

Coś Wam wpadło w oko?

1 thought on “Kilka ciekawych wakacyjnych premier /Wydawnictwa: W.A.B., Zysk i S-ka, Akurat i MUZA/

Dodaj komentarz