Wszystko, o czym przeczytacie w „Motywie ukrytym”, miało miejsce w rzeczywistości.
Byli tacy sprawcy, takie ofiary, dokładnie takie motywy im przyświecały i takie ślady
zachowania zostawili na miejscu zbrodni – Katarzyna Bonda
Dekadę temu profilerów współpracujących z policją traktowano jak wróżbitów. Obecnie mamy świadomość, jak kluczową rolę w schwytaniu przestępcy pełnią specjaliści sporządzający portret psychologiczny sprawcy zbrodni. I niemal każdy z nas słyszał już o wybitnym profesjonaliście w tej dziedzinie – Bogdanie Lachu. To właśnie on wspólnie z najpopularniejszą polską autorką powieści kryminalnych Katarzyną Bondą, zajęli się opisaniem najciekawszych spraw z archiwum policyjnego psychologa śledczego. Wstrząsający reportaż – „Motyw ukryty. Zbrodnie, sprawcy i ich ofiary. Z archiwum profilera” – do księgarń trafi już 20 maja. Wszystko, co zostało zapisane na kartach tej książki, wydarzyło się naprawdę.
Jak mówi Bogdan Lach: „Ciało ofiary to książka, którą należy umieć czytać bardzo dokładnie”. Pocięta, zmasakrowana twarz to znak, że ofiara budziła w mordercy gwałtowne uczucia. Zabicie psa i splądrowanie mieszkania świadczyć mogą o chęci wyrównania rachunków. Nieuzasadniony bałagan pozostawiony na miejscu przestępstwa może oznaczać pragnienie dominacji, wyższości. Profiler zaczyna od stworzenia mapy śmierci – to na niej określa miejsca, w których doszło do zbrodni, gdzie odnaleziono zwłoki ofiary, gdzie wystąpiły ślady. Nie tylko te fizyczne, ale i behawioralne. Znaczenie ma zachowanie sprawcy nie tylko w trakcie zbrodni, lecz także przed jej dokonaniem oraz już po nim. Profiler nie odpowiada na pytanie: kto jest sprawcą, ale ilu ich było i dlaczego popełnili zbrodnię. To dzięki niemu policjanci mogą wytypować mordercę.
19-letni Gutek za wszelką cenę starał się uniknąć ataku, zamykając się w różnych pomieszczeniach na rodzinnej działce. W trakcie polowania mordercy doznał jedenastu ran rąbanych i szesnastu ciętych. Jego ciało znaleziono ze zmasakrowaną głową, pogruchotanymi kończynami, urwanymi fragmentami wargi i nadgarstkami podciętymi razem ze ścięgnami. Dorota zaginęła kilka miesięcy przed maturą. Nie wróciła z przyjęcia urodzinowego, organizowanego w domu jej chłopaka. Choć nikt nie widział, by dom ten opuściła, jej ciała nie udało się odnaleźć przez kolejnych kilkanaście lat. Włodzimierz –starszy mężczyzna, który w momencie śmierci ważył tylko 33 kilogramy – wyłowiony został z rzeki w walizce o wymiarach 70x40x22 centymetry. Ciało miał skrępowane folią spożywczą, sznurkiem, a na wysokości ust taśmą papierową…
To tylko kilka przykładów wstrząsających, prawdziwych polskich zbrodni, których kulisy odsłaniają Katarzyna Bonda i Bogdan Lach. W „Motywie ukrytym” krok po kroku znajdują dowody lub zbierają dane wiktymologiczne tam, gdzie na pierwszy rzut oka ich nie ma. Demaskują tajemnice zwykłych ludzi, którzy dzięki umiejętnościom i pracy profilera odpowiedzą (zazwyczaj) za popełnione zbrodnie.
Katarzyna Bonda – najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce. Jest autorką trylogii kryminalnej z Hubertem Meyerem (m.in. „Sprawa Niny Frank”), tetralogii z profilerką Saszą Załuską (m.in. „Pochłaniacz”), a także powieści kryminalnej „Miłośc leczy rany”. Do tej pory jej książki sprzedały się w Polsce w nakładzie przekraczającym dwa miliony egzemplarzy. Są wydawane w 15 krajach. Prawa do wydań zagranicznych zakupiły największe wydawnictwa na świecie, m.in. Hodder & Stoughton i Random House. W 2020 roku stacja TVN wyemituje serial na podstawie „Lampionów”. Autorka ma w dorobku również dokumenty kryminalne „Polskie morderczynie” i „Zbrodnia niedoskonała” napisana wspólnie z Bogdanem Lachem.
Bogdan Lach – doktor nauk prawnych, psycholog śledczy, biegły sądowy z zakresu psychologii, specjalista w dziedzinie przestępstw związanych z użyciem przemocy. Jest pierwszym psychologiem śledczym w Polsce, który zajął się profilowaniem przestępców. Stworzył ponad 400 profili psychologicznych i kryminalistycznych nieznanych sprawców różnych kategorii przestępstw. Autor książek: „Profilowanie kryminalistyczne”, „Dzieciobójczynie” z Przemysławem Słowińskim oraz „Zbrodnia niedoskonała” z Katarzyną Bondą, a także kilkudziesięciu publikacji z zakresu psychologii śledczej publikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych, m.in. „Polish Psychological Bulletin”.
Bardzo intryguje mnie ten tytuł. Podejrzewam, że trafi do mojej domowej biblioteczki.
Na tego typu książki mam ostatnio nastrój, więc czekam na tę pozycję.
Idealny pomysł na prezent dla mojego Taty:)