Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Miesiąc wakacji, odpoczynku i niesamowitych upałów – sierpień. Można go spędzić leniuchując, czytając albo doświadczając nowych przeżyć na kilku wydarzeniach ze świata książek. Zapraszam na skrócony scenariusz ciekawych okazji literackich: 

Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn 2018

Jak co roku czytelnicy i miłośnicy naszej mowy ojczystej mogą się wybrać na Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn 2018, który odbędzie się w dniach 5-11 sierpnia 2018 r.

Tak nas zachęcają organizatorzy:
“Patronami IV edycji Festiwalu będą Skamandryci, którzy byli literacką odpowiedzią na wybuch niepodległości w 1918 roku. Już w listopadzie 1918 roku została otwarta w Warszawie legendarna kawiarnia „Pod Picadorem”, w której ukształtowała się grupa Skamander, czyli Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Jarosław Iwaszkiewicz, Kazimierz Wierzyński i Jan Lechoń. Niektórzy z nich są dziś bardzo znani, inni mniej i dlatego warto ich przypomnieć. Jednym z najtrudniejszych wyzwań dla tłumaczy pozostaje Lokomotywa Tuwima, której posłuchamy w wielu językach, a do Szczebrzeszyna przeniesiemy atmosferę kawiarni Ziemiańska, poezję i muzykę tamtego czasu.”

Dokładny program na stronie głównej.

 

 

Literacki Sopot

W dniach 16 – 19 sierpnia w Sopocie odbędzie się Festiwal pt. “Literacki Sopot”. To już siódma edycja, której tematem przewodnim jest literatura Francji. Festiwal oferuje wiele ciekawych wydarzeń, spotkań, warsztatów a nawet warsztaty pisarskie. Wielkim plusem jest bezpłatny udział we wszystkich wydarzeniach. Warto zajrzeć do programu oraz wziąć udział w plebiscycie Najgorętsza Książka Lata.

Dodam jeszcze, że: “Festiwal Literacki Sopot był zwycięzcą plebiscytu na Kulturalny Sztorm Roku 2012 organizowanego przez Gazetę Wyborczą Trójmiasto, a w 2016 roku wygrał plebiscyt “Radiowego Domu Kultury” Programu Trzeciego Polskiego Radia.”

 

 

Niedziela z Jean-Paul Sarterem

Nie mogło zabraknąć wydarzenia z mojego podwórka, czyli Wrocławia. Pod koniec miesiąca, tj.: 26 sierpnia 2018 r. odbędzie się spotkanie dedykowane twórczości i historii życia sławnego francuskiego pisarza i filozofa Jean-Paul Sartra. Zapraszam tutaj – Macondo Wrocław, ul. Pomorska 19, godz. 16:00, również nie płacimy za wstęp!

 

 

Książking na tarasie – nietypowe spotkania o książkach

Fanom literatury zalecam także udział w kontynuacji cyklu spotkań dotyczących książki. To spotkania i rozmowy z motywem książek, które odbędzie się 22 sierpnia 2018 r. o godzinie 19:00 z pszczelarzem Andrzejem Rusinem. Jak piszą organizatorzy o zaproszonym gościu: “Uwielbia czytać książki, a od prawie roku pracuje z kolegą nad wydaniem polskiego tłumaczenia książki Scotta Adamsa „Jak przegrać prawie wszystko i wyjść z tego zwycięsko”.

Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA we Wrocławiu.

 

A teraz kilka ciekawostek z pogranicza książek:

„Kobieta w oknie” zostanie przeniesiona na kinowy ekran!

“Książkoholicy mogą szykować popcorn i inne kinowe przekąski. Znamy już obsadę jednej z najpopularniejszych książek ostatniego roku. „Kobieta w oknie” pełna jest najjaśniejszych gwiazd!” – tak zaczyna się artykuł na portalu Lubimy Czytać. Jestem bardzo zadowolona, że powstanie film, bo czytając książkę wyobrażałam sobie poszczególne sceny (moja recenzja książki Kobieta w oknie). Dodatkowym plusem jest obsada. Nic tylko wybrać się do kina i rozkoszować dobrym thrillerem 🙂 Więcej informacji – kliknij na tytuł.

 

“Tego nie wiecie o Empiku…”

Szykując ten post wpadłam na cykl artykułów z ciekawostkami dotyczącymi chyba największej sieci księgarni w Polsce – Empiku. Jak czytamy na stronie: “W związku z 70-leciem Empiku podpytaliśmy pracowników z różnych regionów Polski i odległych miejsc – ze sklepów, z biura, z magazynu i poznaliśmy ich wspomnienia, opowieści związane z Empikiem! Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy… Przeszukaliśmy także stare dokumenty, albumy, gazety i zebraliśmy materiały o tym, jak zmieniał się Empik i co działo się na przełomie tych lat. A dzieło się wiele!”

Zapraszam na część 1, część 2 i część 3.

Z ciekawostek: “Za pozostawieniem dowodu tożsamości pod zastaw, było można poczytać obcojęzyczne książki i gazety.”

 

 

5 thoughts on “Kulturalnie…. czyli nowości i wydarzenia literackie w sierpniu 2018 r.

Dodaj komentarz