Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Niedawno miałam okazję poznać pióro amerykańskiej pisarki Kristen Roupenian, której opowiadanie Kociarz stało się najczęściej czytanym opowiadaniem w magazynie The New Yorker. Postanowiła pójść za ciosem i opublikowała zbiór swoich opowiadań dotyczących doby social mediów. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa MUZA już 24 kwietnia 2019 r.

Pokolenie żyjące w obecnych czasach jest silnie uzależnione od aplikacji, w które ukazują swoją codzienność. Pisarka wpasowała się w ten trend i z wielkim wyczuciem opisuje młodych ludzi i ich zachowania. Skupia się ona przede wszystkim na relacjach między ludźmi, co wydaje się trudną sztuką. Jednak Kristen Roupenian potrafi ująć temat ze smakiem, a jednocześnie z wielką dozą autentyczności.

Pierwszy tekst Niedobry chłopiec przeczytałam w skupieniu, ponieważ temat rzekomej przyjaźni między mężczyzną a parą, stawał się coraz bardziej brutalny i poruszający z finałem, który na długo zostanie w mojej pamięci. Ta gra seksualna między bohaterami każe zadać sobie pytania odnośnie własnych emocji.

Najważniejsze opowiadanie Kociarz przeczytałam jednym tchem. To w nim autorka skupiła się na problemie znanym z akcji #METOO. Dość obrazowo przedstawia rozwój znajomości między dwójką osób, gdzie na światło dzienne wychodzą ograniczenia, stereotypy i obawy, które dyktują kobietom sposób postępowania. Myślę, że niejedna kobieta będzie w stanie odnaleźć się w tym opowiadaniu.

Książka zawiera 12 opowiadań i każde z nich różniło się dla mnie poziomem. Kociarz, Niedobry chłopiec i Look at Your Game, Girl to tematy, które ujęły mnie brutalnością i szczerością swojego przesłania. Mowa tu o grze jaką się prowadzi w świecie wirtualnym, nie zawsze zgodnym z naszym stanem w realu. Ale autorka dotyka również strachu i kompleksów, tak bardzo obecnych w naszym życiu – ukazując pokolenie wyprane z intymności, naiwne i dążące do odległych ideałów.

Wszystkie opowiadania łączy pewien schemat życia wśród mediów społecznościowych. Dzięki nim potrafimy nawiązać tysiące znajomości, jednak wysuwa się pytanie o jakość naszych relacji. Czy dzisiejsza generacja jest w stanie poradzić sobie w komunikacji bez używania instagrama czy tindera? Kristen Roupenian ubiera problem w formę krótkich opowiadań, z których wynika, że pomimo wsparcia technicznego jakiego nie mieli nasi dziadkowie, ludzie współcześni stają się ograniczeni i wyobcowani a jednocześnie pełni niespełnionych wyobrażeń. Ja również należę do tego pokolenia. Dlatego wszystkie wyciągnięte wnioski o relacjach damsko-męskich po części mnie dotyczą.

Wszystkie teksty dostarczają emocji, wciągają, nie dają o sobie zapomnieć. Kociarz to zbiór dla każdego młodego człowieka ery mediów społecznościowych. Polecam przyjrzeć się tym kilku opowiadaniom.

Kociarz
Autor: Kristen Roupenian
Tłumaczenie: Magdalena Sommer
Wydawnictwo: Muza
Tytuł oryginału: Cat Person
Data wydania: 24 kwietnia 2019
Liczba stron: 320
Kategoria: literatura współczesna


4 thoughts on “Kociarz – Kristen Roupenian /PRZEDPREMIEROWO/

Dodaj komentarz