Eat Pretty. Jedz i bądź piękna oraz Twój osobisty kalendarz piękna – Jolene Hart

Nie od zawsze mówiło się na temat zdrowego odżywiania w kontekście urody, gdyż ta dziedzina dopiero rozwija skrzydła. Mam wrażenie, że wychowywałam się w czasach kiedy media zalewały reklamy o lekach, tabletkach na wszystko i różnych suplementach diety. Do dzisiaj oglądając telewizor można wpaść w pułapkę, że na każdy problem znajdzie się pigułka. Pamiętam reklamę suplementu diety, w której podawali, że zamiast dobrze się odżywiać, wystarczy zażyć specyfik i wątroba przestanie boleć. Tymczasem Jolene Hart autorka książki Eat Pretty. Jedz i bądź piękna udowadnia, że na każdy aspekt naszego ciała możemy wpłynąć poprzez odpowiednio skomponowaną dietę. Zapraszam do recenzji.

Co powiecie na takie informacje?

  • zdrowe włosy to: orzech włoski, botwinka, kokos, maliny, pietruszka, seler
  • płaski brzuch to: ananas, grejpfrut, karczochy, kiwi, szałwia
  • piękna cera to: awokado, bataty, brzoskwinie, marchew
  • doskonały nastrój to: pestki dyni, banany, cukinia, proso.

Brzmi naprawdę dobrze. W publikacji znajduje się skondensowana wiedza z zakresu odżywiania, która podana jest w sposób przejrzysty i prosty. Przede wszystkim wytłumaczone są konsekwencje nieodpowiedniego żywienia, tzn. tych produktów, które w nadmiarze stanowią problem dla organizmu – kofeina, alkohol, cukier. Ta część poświęcona jest dla tych osób początkujących w tej materii, którzy dopiero zaczynają drogę do racjonalnego odżywania. Natomiast ja w temacie diet siedzę od trzech lat, dlatego informacje tam podane nie były dla mnie niczym nowym. Następnie autorka skupiła się na rzetelnej informacji, jak wyszukiwać produkty znaczące dla naszego ciała, jak zadbać o siebie, jak komponować nasz jadłospis. Pełen opis korzyści wynikających z jedzenia witamin i mikroelementów może budować wewnętrzną motywację do zmian.

Plany urodowe to wisienka na torcie. Eat Pretty skupia się na czterech planach zgodnych z aktualną porą roku. Nie wszystkie produkty spożywcze są dostępne cały rok, dlatego autorka zachęca czytelnika do wybierania tych sezonowych, świeżych i dających energię odpowiednio dla danej pory. W mroźne wieczory odpowiednim tłuszczem możemy się ogrzać, a latem nawodnić owocem lub warzywem. Co prawda samo kupowanie produktów eko i bardzo dobrych jakościowo wiąże się z wyższą półką cenową, a to oznacza, że idealne odwzorowanie tej diety może nie być dostępne dla każdego. Jednak zawsze można wzorować się na wskazówkach zawartych w książce, albo wprowadzić odpowiednie produkty od czasu do czasu.

Publikacja okraszona jest przepisami, ale żadnego nie próbowałam (jeszcze), więc nie jestem w stanie podzielić się wrażeniami z ich przygotowania. A w ramach całościowego zadbania o siebie Jolene Hart proponuje włączyć w swoje nawyki odpowiednie nawodnienie, ruch oraz czas na regenerację i spokojny sen, a także zadbać o hormony czy trawienie. To wszystko również ma wpływ na kondycję naszego ciała.

Dopełnieniem wyżej wymienionej pozycji jest Twój osobisty kalendarz piękna. Nie muszę dodawać, że nie jest on niezbędny do wdrożenia zdrowego odżywiania, ale dla osób potrzebujących lub lubiących widzieć swoje postępy, może być przydatny. Kalendarz zawiera sporo miejsca na notatki, zapiski i przemyślenia dotyczące wprowadzanych zasad z poradnika Jedz i bądź piękna.

Trzeba wspomnieć, że obie książki są przepięknie wydane, pełne tabelek, kolorów i zdobień. Sama filozofia eat pretty do mnie trafiła, bo po trzydziestce zwracam większą uwagę na składniki, które są zbawcze dla mojej cery i ciała. Poza tym staram się być świadomym konsumentem, więc takie poradniki czytam z wielką przyjemnością. Musze również wspomnieć o tym, że Jolene Hart jest wegetarianką, dlatego w książce nie ma mięsnego jadłospisu.

Eat Pretty. Jedz i bądź piękna to przewodnik dla osób chcących dokonać zmiany w swoim odżywaniu. W dobie stresu, szybkiego życia, chemicznego jedzenia autorka zachęca do racjonalnego dbania o siebie. Może również posłużyć jako encyklopedia dotycząca zdrowia, do której zagląda się w razie potrzeby. Oczywiście jest to tylko poradnik, który tylko właściwie wykorzystany zadziała. Do pełnego sukcesu potrzebna jest bardzo duża motywacja, ogromne chęci, cierpliwość oraz konsekwencja – dopiero w połączeniu z tymi cechami możemy zobaczyć różnicę. Pozytywne zmiany od wewnątrz mogą być początkiem ogarnięcia innych aspektów naszego życia, bo zdrowe ciało to zdrowa głowa (nastrój, samopoczucie, koncentracja).

A Wy patrzycie, co nakładacie na talerz?

Eat Pretty. Jedz i bądź piękna
Autor: Jolene Hart
Tłumaczenie: Aleksandra Żak Wydawnictwo: Znak
Tytuł oryginału: Eat Pretty. Nutrition for Beauty, Inside and Out
Data wydania: 9 stycznia 2017
Liczba stron: 208
Kategoria: poradniki

Eat Pretty. Jedz i bądź piękna. Twój osobisty kalendarz piękna
Autor: Jolene Hart
Tłumaczenie: Anna Rogulska Wydawnictwo: Znak Literanova
Data wydania: 9 stycznia 2016
Liczba stron: 160
Kategoria: poradniki

Może i te posty polubisz

2 komentarze

Dodaj komentarz