Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Zemsta, zbrodnia, służby specjalne i wielkie przedwojenne gwiazdy. Majstersztyk!” 

~ Vincent V. Severski

 

            Przełom sierpnia i września 1932 roku. Polska żyje triumfem lotników Żwirki i Wigury, a kina szykują się na premierę „Głosu pustyni”, superprodukcji z udziałem Bodo, Nory Ney oraz Brodzisza. Idyllę zakłóca seria tajemniczych zgonów producentów i artystów związanych ze światem kina. Nowa powieść nominowanego do Nagrody Wielkiego Kalibru i laureata Złotego Pocisku Grzegorza Kalinowskiego to intrygujący kryminał w realiach Polski międzywojennej. „Śmierć z ogłoszenia” od 13 listopada w księgarniach.

 

               Polska lat 30. to epoka ogromnych kontrastów: z jednej strony wystawne życie elit pełne rautów oraz dynamiczny rozwój Warszawy, z drugiej – stale rosnące bezrobocie i przestępczość. W tych trudnych społeczno-politycznych okolicznościach komisarz Kornel Strasburger i członkowie sekcji specjalnej Komendy Głównej muszą się wykazać wyjątkowymi umiejętnościami. Przełożeni mają dla nich szczególne zadanie: odnalezienie córki wpływowego człowieka mającego przyjaciół w najwyższych kręgach władzy. Sprawa z błahej – bo wydaje się, że chodzi tylko o znalezienie krnąbrnej dziewczyny, która wyrwała się spod władzy ojca – zmienia się w serię dramatycznych zdarzeń. Bójki, strzelaniny i pościgi, tajemniczy morderca prowadzący swą szaloną grę przy pomocy ogłoszeń zamieszczanych w prasie oraz ambicje ludzi chcących zaistnieć w przemyśle filmowym.

               Zemsta, sztuka, zbrodnia oraz wielkie gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego: Bodo, Smosarska, Fogg, Dymsza i Kiepura. Wszystko to na tle Warszawy, a także Lwowa, Krynicy, Kresów i… Bukaresztu. Grzegorz Kalinowski tym razem akcję osadził w 1932 roku. Precyzyjnie skonstruowana intryga, ukazane z reporterskim zacięciem realia Polski lat 30. oraz odmitologizowany obraz II Rzeczpospolitej to największe atuty jego najnowszej powieści. „Śmierć z ogłoszenia” to trzecia – po „Pogromcy grzeszników” oraz „Śledztwie ostatniej szansy” – część serii kryminałów retro, których fabuła osnuta jest wokół losów komisarza Kornela Strasburgera. Grzegorz Kalinowski po mistrzowsku łączy w nich wydarzenia historyczne z fikcyjnym śledztwem. „Śmierć z ogłoszenia” to wciągająca powieść, która usatysfakcjonuje zarówno pasjonatów historii, jak i miłośników trzymających w napięciu kryminałów.

 

            Grzegorz Kalinowski – nagrodzony Złotym Pociskiem oraz nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru autor powieści kryminalnych i sensacyjnych osadzonych w realiach II Rzeczypospolitej, m.in. „Śmierć frajerom”, „Pogromca grzeszników” oraz „Śledztwo ostatniej szansy”. W przeszłości był korespondentem wojennym w Jugosławii i na Litwie oraz komentatorem sportowym. Miłośnik i znawca międzywojennej Warszawy.

 

Tytuł: „Śmierć z ogłoszenia”
Autor: Grzegorz Kalinowski
Data premiery: 13 listopada 2019
Cena:  39,90 zł
Liczba stron: 480
Wydawnictwo Muza

0 thoughts on “Nowa powieść Grzegorza Kalinowskiego od 13.11. w księgarniach /ZAPOWIEDŹ/

  1. “Śmierć z ogłoszenia” to powieść zaskakująca każdym swoim elementem i przygotowana z największą starannością. Grzegorz Kalinowski wykonał mnóstwo pracy, aby tak doskonale oddać obraz międzywojennej Polski. Dodajmy do tego misternie utkaną intrygę, znane nazwiska, świetnie wykreowane postaci i zaskakującą akcję, a możemy mieć pewność, że “Śmierć z ogłoszenia” sprawi mnóstwo przyjemności podczas lektury. Polecamy wraz z Tobą! 🙂

Dodaj komentarz