Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Wydawnictwo Uroboros

Tytuł: Płacz

Autor: Marta Kisiel

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: 1

ISBN: 978-83-280-7258-9

Liczba stron: 320

Data premiery: 11 marca 2020 r.

Wydawnictwo: Uroboros

„W trzeciej części cyklu wrocławskiego Marta Kisiel domyka opowieść o tym, w jaki sposób przeszłość wpływa na teraźniejsze wybory. Czasami bohaterki próbują zbyt szybko pogodzić się z własną historią, która wymyka im się i gubi tropy. Ale jak mówi jedna z nich, nie ma sensu żałować tego, co było — każde zdarzenie z naszego życia stworzyło nas takimi, jakimi jesteśmy. Lepiej skupić się na tym, co dzieje się teraz. Tylko co to takiego jest i czemu jest tak straszne? W powieści Marty Kisiel czasem trudno oddzielić prawdę od fikcji, a światy alternatywne wydają się niepokojąco blisko naszych. Lecz niezależnie od tego, w której rzeczywistości tkwimy, wciąż desperacko próbujemy być szczęśliwymi”.

Sylwia Chutnik


Są takie przygody, które zostają w człowieku na zawsze. Są takie przygody, po których nie ma co zbierać.

Kiedy prawda o przeszłości zamiast wyzwolenia przynosi jedynie nową traumę, trzem pannom Stern pozostaje już tylko ucieczka od siebie nawzajem. Dopiero wołanie z zaświatów sprawia, że ścieżki dawnych przyjaciół spotykają się raz jeszcze. Czy tajemnicze zaginięcie sprzed wielu lat i dramatyczna wyprawa na ratunek Eleonorze zdołają na dobre scementować rodzinę? Czy też kolejne zanurzenie w czasie dla wszystkich okaże się tym ostatnim?

Dramatyczna opowieść o podnoszeniu się z gruzów, osadzona w pełnej tajemnic i grozy scenerii Gór Sowich.

Tytuł: Star Wars. Thrawn. Sojusze

Autor: Timothy Zahn

Wydawca: Uroboros

Tłumaczenie: Anna Hikiert

ISBN: 978-83-280-7041-7

Oprawa:  miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 480

Data premiery: 15.04. 2020 r.

NADESZŁA PORA, BY THRAWN STANĄŁ TWARZĄ W TWARZ ZE SWOJĄ PRZYSZŁOŚCIĄ… A VADER ZMIERZYŁ SIĘ Z WŁASNĄ PRZESZŁOŚCIĄ.

            Wyczułem zakłócenie w Mocy…
            Te słowa brzmią złowrogo w każdej sytuacji… jednak szczególnie groźnie, gdy padają z ust samego Imperatora Palpatine’a.

            Na leżącej na skraju Nieznanych Regionów planecie Batuu rodzi się zagrożenie dla Imperium. Na razie to tylko widmo niebezpieczeństwa, jego ledwie wyczuwalny zwiastun, jednak niepokoi imperialnego przywódcę na tyle, by postanowił zlecić zbadanie tej sprawy dwóm swoim najbardziej zaufanym agentom: bezlitosnemu wykonawcy jego woli, lordowi Darthowi Vaderowi oraz błyskotliwemu strategowi, wielkiemu admirałowi Thrawnowi.

            Mogłoby się wydawać, że to niezbyt dobry pomysł: powierzenie tak wrażliwej misji dwójce zaciekle rywalizującej ze sobą o względy zwierzchnika, mającej diametralnie różne zdania na temat polityki Imperium, włącznie z kwestią Gwiazdy Śmierci. Jednak Imperator wie, że to nie pierwszy raz Vaderowi i Thrawnowi przyszło sprzymierzyć siły. A podejmując tę decyzję, kieruje się przesłankami, o których jego podwładni nie mają pojęcia…

            Ścieżki generała Republiki Anakina Skywalkera i oficera Dynastii Chissów komandora Mitth’raw’nuruodo już raz się skrzyżowały, wiele lat temu. Ten pierwszy wypełniał wówczas desperacką, prywatną misję, drugim zaś kierowały motywy równie niejasne co tajemnicze. Jednak w obliczu szeregu niebezpieczeństw, grożących im na odległym świecie, mężczyźni są zmuszeni zawrzeć sojusz – kompletnie nieświadomi tego, co przyniesie przyszłość.

            Ponownie jako sojusznicy wbrew własnej woli trafiają na planetę, na której niegdyś walczyli ramię w ramię. Czekają tu na nich dwa wyzwania: sprawdzian ich lojalności wobec Imperium… a także wróg, do pokonania którego mogą nie wystarczyć nawet ich połączone siły.

Tytuł: Czarny Mag 4. Ostatnia walka

Autor: Rachel E. Carter

Tłumaczenie:  Małgorzata Fabianowska

Oprawa: miękka

ISBN: 978-83-280-7245-9

Liczba stron: 512

Data premiery: 25 marca 2020 r.

Wydawnictwo: Uroboros

On jest Czarnym Magiem, a ona zdrajczynią. Świat Ryiah runął, gdy odkryła niecne plany króla Blayne’a. Teraz musi zdradzić wszystko, co kocha, aby uchronić królestwo przed wojną. Rozdarta między miłością a obowiązkiem, sercem a rozsądkiem Ry podejmuje się niebezpiecznej misji. Ma pomóc rebeliantom i przekonać przedstawicieli królestwa Pythus, aby zerwali pakt ze skorumpowanym królem Jeraru, jednocześnie oszukując najpotężniejszego maga w królestwie, a zarazem swojego męża. Wcześniej czy później będzie musiała stanąć do walki.

Tytuł: Przedsionek piekła

Autor: Tomasz Kaczmarek

Wydawca: Uroboros

ISBN: : 978-83-280-7244-2

Oprawa:  miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 352

Data premiery: 15.04. 2020 r.

Daj się porwać światu, w którym technologia, zamiast pełzać, pomknęła naprzód.

Ameryka alternatywnego XIX wieku.

Na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych znajduje się miasto Exmore – betonowa dżungla wieżowców, ciężkich fabryk i mrocznych zaułków. A pośrodku tego sztucznego tworu stoi potężna elektrownia, której źródłem energii jest technologia trzymana w głębokiej tajemnicy.

            Staruszek Andrew Milton spędza czas w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale dla skazańców o szczególnie niebezpiecznym rodowodzie. Kathleen Turner trzymana w zamknięciu jak zwierzę czeka, aż nastąpi jej smutny koniec. Janusz Szewczyk, nastoletni syn polskich emigrantów, stara się przetrwać w niebezpiecznych dokach Exmore.

Cała trójka jeszcze nie wie, w jaki sposób niepowstrzymana fala wydarzeń powiąże ich losy. Szaleni naukowcy, okaleczeni pacjenci, szpitale psychiatryczne, tajne laboratoria i osobnicy nazywający siebie bogami naukowcami.

Wydawnictwo YA!

Tytuł: Piekielna głębina

Autor: Lindsay Galvin

Tłumaczenie:  Agnieszka i Karol Stefańczykowie

Oprawa: miękka

ISBN: 978-83-280-6694-6

Liczba stron: 336

Data premiery: 11 marca 2020 r.

Wydawnictwo: YA!

Ekscytująca, pełna tajemnic fabuła!

Niezwykle oryginalna powieść, łącząca elementy thrillera o walce o przetrwanie, realistycznej opowieści o eksperymentach genetycznych i fantastyki.

Kiedy Aster budzi się w samotności na tropikalnej wyspie, nie ma pojęcia, gdzie jest, jak się tutaj znalazła ani gdzie szukać swojej młodszej siostry Poppy.

W tym samym czasie Sam, chłopak, z którym obie dziewczyny zawarły znajomość kilka dni wcześniej w samolocie, powiązuje ich niespodziewane zaginięcie z podejrzanymi wydarzeniami następującymi w jego życiu. Trójkę nastolatków łączy jedno – choroba nowotworowa dotknęła kogoś z ich najbliższej rodziny. Odpowiedzi, których szukają, okażą się spoczywać w tajemniczym podwodnym świecie – otoczonym bezludnymi wyspami, a mimo to zamieszkanym przez niezwykłe istoty…

Wydawnictwo W.A.B.

„Nowa Dziewczyna z pociągu

„The Observer”

„Absolutnie genialna książka” 

Lauren North, autorka bestsellera Zdrada doskonała

„Zachwycający debiut”

Emma Curtis, autorka bestsellera The Night You Left

„The Observer” nazwał ją „thrillerem doskonałym, z zakończeniem, które zapiera dech w piersiach”. Zatrważająca opowieść o zaginięciu młodej dziewczyny. Jeden z najlepszych zagranicznych thrillerów 2019 roku. Premiera Dziewczyny, którą znałaś Nicoli Rayner już 26 lutego.

Nazywają ich „zauważaczami”. Tych, którzy mówią, że ją widzieli. Jest ich więcej, niż można by sobie wyobrazić.

Któregoś dnia Alice wpada na dziewczynę, która do złudzenia przypomina jej znajomą z przeszłości. Ruth była nieziemsko piękna – kochali się w niej wszyscy chłopcy na uniwersytecie. Ale to przecież niemożliwe, żeby ją spotkała. Ona utonęła 15 lat temu. Kobieta czuje, że musi poznać prawdę. Może dlatego, że od zawsze nosi w sobie poczucie, że z czegoś ją wtedy wykluczono, o czymś jej nie powiedziano. A może to myśl o tym, że jej mąż miał coś wspólnego z zaginioną, nie daje jej spokoju.

Razem z bohaterami czytelnik powróci do uniwersyteckiego miasteczka. Za murami kampusu toczą się trwające do rana imprezy, rodzą przyjaźnie na całe życie, budzą wielkie miłości. I chociaż trwają właśnie najlepsze lata ich życia, trudno pozbyć się przejmującego uczucia, że w tej historii jest coś więcej. Czy to możliwe, aby okrucieństwo kryło się w tych, których znamy najlepiej?

Nicola Rayner – urodziła się w południowej Walii i pracuje jako niezależna dziennikarka. Dziewczyna, którą znałaś (2019), jej pierwsza książka, zajęła drugie miejsce w konkursie debiutów powieściowych na festiwalu w Cheltenham. Autorka mieszka w Londynie z mężem i psem.

Lily Graham
“Dziecko z Auschwitz”
Premiera: 11 marca 2020

Powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami!

Nawet w tych straszliwych okolicznościach zwyciężyła miłość!

Jest 1942 rok, Eva Adami jest w pociągu do Auschwitz. Ledwo oddycha pod naporem obcych ciał. Wyczerpana podróżą, myśli tylko o spotkaniu z mężem Michalem, który trafił do obozu kilka miesięcy wcześniej.

Eva dociera do Auschwitz, jednak tam nie ma nawet śladu ukochanego. Obozowa rzeczywistość uderza w kobietę z całą siłą. Gdy leży zrozpaczona i zmarznięta na cienkim materacu, słyszy nagle szept. Towarzyszka z pryczy, Sofie, wyciąga do niej pomocną dłoń…

Mijają kolejne dni. Eva chce odnaleźć Michala, a Sofie zamierza wrócić do Austrii po swojego syna, który trafił do sierocińca. Gdy Sofie dostrzega szansę na doprowadzenie do ostatniego spotkania Evy i Michala, wie, że musi ją wykorzystać, nawet jeśli trzeba będzie w tym celu zaprzyjaźnić się z wrogiem…
Kiedy Eva zdaje sobie sprawę, że zaszła w ciążę, boi się, że naraziła w ten sposób życie swoje i przyjaciółki. Kobiety trzymają się resztek nadziei – zamierzają za wszelką cenę chronić swoje dzieci, by te mogły opowiedzieć ich historie, kiedy ich samych już zabraknie.

Dziecko z Auschwitz to przejmująca opowieść o woli przetrwania; o sile przyjaźni, niezłomnym duchu i najpotężniejszym uczuciu, jakie istnieje!

Lily Graham – dorastała w Republice Południowej Afryki. Zanim została pisarką, pracowała jako dziennikarka. Opublikowała siedem powieści, m.in. The Paris Secret (2018) i The Island Villa (2018). Mieszka na wybrzeżu Suffolk wraz z mężem i buldogiem.
Dziecko z Auschwitz (2019) to pierwsza książka autorki wydana w Polsce.

Janina Bąk
“Statystycznie rzecz biorąc. Czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla”
Premiera: 25.03.2020

Ile trzeba zjeść czekolady, by dostać Nobla? Dlaczego koń i szop pracz nigdy nie dostali doktoratu? Czy język angielski powoduje zawały serca, a masło przedłuża życie? Czego statystyka nauczyła się od martwego łososia? A przede wszystkim: czy naukowcy są jak żony i nigdy się nie mylą? To pytania, które nurtują ludzkość od zarania dziejów. Udzielenia odpowiedzi mogła podjąć się jedynie statystyczna bohaterka naszych czasów – Janina Bąk.
 
Statystycznie rzecz biorąc to książka o statystyce (tak, o statystyce!), której lektura przyprawia o ból przepony (ze śmiechu. Nie trzeba od razu biec do lekarza, zwłaszcza, że biegać należy tylko wtedy, kiedy ktoś nas goni). Jest nawet lepiej – ta książka pozwala nawet zrozumieć o co w tej całej statystyce chodzi. Tylko nie czytajcie jej w kapciach, bo wam pospadają z wrażenia.

Janina Bąk – o taką statystkę nic nie robiliśmy. Autorka bloga Janina Daily, panga biznesu, wirtuoz matematycznej zabawy, komendant komedii, polędwica sopocka małżeństwa, whatever. Jej warsztaty DIY z wyplatania koszyków z kabanosów obejrzano już 65.000 razy, jej TEDx o statystyce był przez chwile popularniejszy niż teledysk Zenka Martyniuka. Jeżeli ma gdzieś dotrzeć, to wyjedzie we wtorek zamiast czwartku, miesiąc za wcześnie lub za późno, w dodatku w złą stronę. Uważa, że poprzeczkę należy sobie zawsze zawieszać wysoko, bo wtedy przechodząc pod nią nie trzeba się schylać.

“Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura”
Kai Strittmatter
Premiera: 25.03.2020

Gospodarczy rozwój Chin to historia sukcesu. Startując z pozycji kraju Trzeciego Świata, stały się jednym z najbardziej dynamicznych podmiotów napędzających dzisiaj światową gospodarkę. Pod względem politycznym Chiny przeżywają powrót do autokracji. Prezydent Xi Jinping skupia w swoich rękach tyle władzy, ile przed nim miał tylko Mao. Teraz dokonuje zasadniczej przebudowy kraju. Wewnętrznie Chiny przekształcają się w dyktaturę doskonałą.

Najnowocześniejsze technologie mają katapultować ich gospodarkę w przyszłość, rolą gigantycznych zasobów informacji jest zaś odnotowywanie każdego kroku i każdej myśli obywateli oraz turystów, a potem łączenie ich ze sobą i ocenianie. Celem jest totalna kontrola partii nad wszystkimi i nad wszystkim. Tak powstają nowe Chiny, stanowiące bezpośrednie wyzwanie dla demokratycznych państw Zachodu. Jeśli bowiem chodzi o politykę zewnętrzną, Chiny poczynają sobie coraz śmielej i wywierają coraz większy wpływ na świat. Kai Strittmatter pokazuje w swojej książce, co zachodzące w Chinach procesy oznaczają dla nas.

Wydawnictwo Wilga

Tytuł: Wszechmrok

Autor: Abi Elphinstone

Premiera: 29 stycznia 2020 r.

W krainie Szemrzący Brzask wybija długo oczekiwana północ. Wszyscy mieszkańcy z zapartym tchem oczekują na zdarzające się raz na pięćset lat wydarzenie – powstanie z popiołów feniksa, którego opieka zapewnia istnienie magii w Nieodkrytych Królestwach. Zamiast niego w powietrze wzbija się jednak ktoś inny – straszliwa harpia Morga, której celem jest zagarnięcie dla siebie magii wszystkich krain.

Jedynymi, którzy mogą powstrzymać Morgę, okazuje się para przyjaciół – marząca o wielkich przygodach jedenastoletnia Plamka
i marudna mówiąca małpka Bartolomeo. Muszą się wybrać
w niebezpieczny rejs do krainy Wszechmrok, aby powstrzymać  harpię, zanim magia na dobre zniknie ze świata.

Wszechmrok to pełna magii i niezwykłych istot historia, która łączy elementy fantastyczne, mitologię i świat rzeczywisty.  Pełna zwrotów akcji historia bez wątpienia wciągnie każdego czytelnika,
a wartościowe przesłanie o sile przyjaźni i nadziei pozostanie w pamięci na długo.

Tytuł: Ja, Kosmo

Autor: Carlie Sorosiak

Wydawnictwo: Wilga

Premiera: 29 stycznia 2020 r.

Dla miłośników zwierząt oraz wzruszających historii wydawnictwo Wilga przygotowało przepiękną historię o psie o imieniu Kosmo. Kosmo to Golden Retriever, członek rodziny od ponad 10 lat. Do pewnego czasu wszystko układało się idealnie: życie psa toczyło się wokół zabaw, na przykład aportowania piłki tenisowej, darcia papieru toaletowego na strzępy czy obwąchiwaniu gęsich kup.

Któregoś dnia coś jednak zaczęło się zmieniać… W domu coraz częściej słychać podniesiony głos, a tata, głowa rodziny, zaczął sypiać na kanapie. Widmo bardzo trudnego wydarzenia na „r” zaczyna dominować nad rodziną. Kosmo chce temu zaradzić i jest przekonany, że wie, jak to zrobić. Czy sprytnemu Golden Retriverowi uda się uratować rodzinę?

Ja, Kosmo to wzruszająca i pełna uroku historia o najlepszym przyjacielu człowieka – psie. Historia opowiedziana z jego perspektywy pozwoli spojrzeć na trudny temat rozwodu i jego wpływu na członków rodziny z zupełnie innej perspektywy.

0 thoughts on “Zapraszam na przegląd nowości /Wydawnictwa: Uroboros, YA!. Wilga i W.A.B./

Dodaj komentarz