Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Seksualność to nieodzowna część każdego człowieka. Każdy ją posiada, wypełnia naszą przestrzeń prywatną, ale także publiczną (nie mylić z seksualizacją!). Dlatego mówienie o szeroko rozumianej edukacji seksualnej jest rzeczą bardzo ważną. Pozwala unikać gwałtów, nadużyć, przemocy, nacisków oraz konsekwencji jakie mogą na zawsze wpłynąć na nasze małego człowieka.

Anja Rubik porwała się za projekt #sexedpl, który naturalną rzeczą ewaluował w książkę. Dzisiaj skupię się na niej i to tylko na wersji audio, ponieważ nie miałam papierowej wersji w ręce. #SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie to zbiór rozmów ze specjalistami o własnym ciele, przyjemności i miłości. Wiedza to podstawa wszystkiego. Dzięki niej potrafimy zadbać o siebie i swoje prawa, dlatego posiadanie informacji o naszej seksualności daje nam pewność siebie i zapewnia ochronę.

Pewnym jest, że jeśli rodzic czy opiekun nie będzie rozmawiał z dzieckiem o seksie, młody człowiek będzie szukał informacji w innych źródłach. Niekoniecznie będą to sprawdzone i rzetelne informacje, a raczej powtarzane stereotypy, wzbudzające lęk, wzmacniające poczucie winy czy niechęć do siebie. Oczywiście, że takie rozmowy nie są łatwe, jednak im wcześniej podjęte i dostosowane do wieku dziecka, tym prościej później poruszać trudne treści. Jeśli rodzic ma z tym trudność może sięgnąć po właśnie prezentowaną dzisiaj książkę.

Rozmowy o dojrzewaniu, miłości i seksie mogą pomóc w przekazaniu wiedzy, zaspokoić ciekawość nastolatka i być wstępem do wspólnej rozmowy. Książka kosztuje niecałe 20 zł (a można dostać ją już taniej w Internecie), co zapewnia dostęp dla każdego. Poza tym Wydawnictwo W.A.B. oraz jej twórcy podjęli się publikacji non profit. Uwielbiam takie akcje!

Ważnym plusem lektury jest treść. Odpowiedzi na pytania Anji Rubik dostarczają lekarze, edukatorzy, terapeuci, prawnicy i seksuolodzy. To wszystko podane jest w sposób prosty, bez owijania w bawełnę. Trudne nazwy są tłumaczone i wyjaśniane. Natomiast wiedza dotyczy wielu tematów, zaczynając od asertywności, przygotowania się do życia seksualnego, antykoncepcji, poprzez tożsamość, seksualność, orientacje, aż do konsekwencji ciąży, chorób wenerycznych, problemów psychicznych. Dla mnie nie było tam nic nowego, ale książka kierowana jest do dojrzewającego nastolatka i osoby, która do tej pory nie mogła z nikim porozmawiać o sobie. Pełno instytucji, stron internetowych, osób promujących edukację seksualną, sprzyjają poszerzaniu wiedzy i szukaniu pomocy tam, gdzie ją dostaniemy bez oceniania i krytykowania.

W #Sexedpl wyłapałam dwie wiadomości, o których chciałam napisać szerzej. Pierwsza bardzo mnie zasmuciła i przeraziła: Polska i Malta to jedyne kraje zakazujące aborcji (w naszym kraju są trzy wyjątki) w Europie. Jeśli u nas prawo się jeszcze zaostrzy, to trafimy do listy Państw Trzeciego Świata. Wrócimy do czasów średniowiecza. Druga rzecz również dotyczy aborcji. W lekturze pada informacja, że kobieta po zabiegu usunięcia ciąży odczuwa tylko ulgę. No cóż, moim zdaniem „to zależy”. Uważam, że jeśli jest to dobrze przemyślana decyzja lub wynika ona z potrzeby kobiety, to jasne. Jednak mimo tego może (NIE MUSI) pojawić się poczucie winy, straty, złość, smutek, żal. To są naturalne konsekwencje trudnych decyzji, z którymi trzeba sobie poradzić.

Biorąc pod uwagę całość – JESTEM NA TAK! Żaden z rozmówców nie ocenia, nie krytykuje, a wręcz odnosi się z szacunkiem do tematu. Takie książki są potrzebne, zwłaszcza w Polsce. Oczywiście, że poruszane treści nie zawierają wszystkich odpowiedzi, ale pokazują, że warto szukać sprawdzonych informacji.

SŁOWO DLA KRYTYKÓW: Jeśli dalej uważasz, że edukowanie seksualne to „namawianie dzieci do seksu” to popatrz na to w ten sposób. Czy uczysz swoje dziecko szczotkowania zębów od małego, pokazujesz mu na swoim przykładzie, kupujesz szczoteczkę i pastę odpowiednią do jego wieku, chodzisz na wizyty kontrolne do stomatologa. Tak? Tak. Twoje działania mają zapobiec próchnicy i innym problemom stomatologicznym. Profilaktyka zdrowotna uzębienia jest skuteczniejsza niż wizyta u dentysty, kiedy już mamy zepsutego zęba, bo leczenie jest drogie, bolesne a w najgorszym wypadku nic nie da (np. strata zęba). Dlatego profilaktyka dotycząca seksualności jest tak ważna i również odpowiednio prowadzona, zapobiega przemocy, wymuszeniom oraz niechcianej ciąży czy w najgorszym przypadku śmiertelnym chorobom przenoszonym drogą płciową. Dbasz o dziecko – więc zadbaj w każdym aspekcie!  

SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie
Autor: Anja Rubik i inni
Wydawnictwo: W.A.B.
Kategoria: poradnik
Ilość stron: 224
Premiera: 2018-09-19

2 thoughts on “#SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie /AUDIOBOOK/

Dodaj komentarz