Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Szaleństwo, histeria i melancholia kojarzone są z kobietą. Jako słaba płeć potrzebowała wsparcia i dominacji mężczyzn. Końcówka XIX wieku to czas szczególnie niesprzyjający kobietą, które wykazywał inne potrzeby, niż pielęgnowanie domowego ogniska i rodzenie dzieci. Zbyt wielki smutek, zbyt mały smutek, chęć pracy, chęć bycia niezależną – to wszystko kwalifikowało się do zamkniętych zakładów leczniczych, które nie cieszyły się dobrą opinią. W takich czasach rozpoczyna się fabuła Bal szalonych kobiet pióra Victorii Mas. Zapraszam na kilka słów o książce, którą otrzymałam z Taniejksiazki.pl.

Salpêtrière – szpital psychiatryczny w Paryżu, gdzie poznajemy większość bohaterek. Trzeba podkreślić, że autorka zadbała o stworzenie klimatu dziewiętnastowiecznych warunków życia. Ujęcie postrzegania powinności kobiet jest idealnym odzwierciedleniem nadużyć, które były stosowane przez męską część rodziny.

„Szpital dla umysłowo chorych jest przeznaczeniem wszystkich, których wrażliwość nie odpowiada otoczeniu. Więzienie czeka każdą, która zawiniła w tym, że miała swoje zdanie.”

Dlatego w szpitalu oprócz pacjentek wymagających wsparcia, było całe mnóstwo kobiet przeżywających swój własny dramat. Ta część historii była dla mnie szczególnie ważna. Jako psycholog zwróciłam uwagę na ówczesne sposoby „leczenia”, jak np. hipnoza. Lekarz Jean-Martin Charcot – męski bohater Balu szalonych kobiet – był bardziej showmanem niż lekarzem i z chęcią publicznie dawał spektakl hipnozy.

Damskimi bohaterkami są trzy kobiety których losy splotły się w szpitalu dla umysłowo chorych – Louise, Geneviève oraz Eugénie. Wiedza nie uwzględniała klasyfikacji chorób psychicznych, dlatego większość trudności kobiet nazywano histerią. Pierwsza z wymienionych kobiet trafiła na „oddział histeryczek” z powodu doświadczenia przemocy seksualnej. Druga jest pielęgniarką dającą z siebie wszystko na rzecz pracy. Trzecia to dziewczyna, która nie chce poddać się ciasnym konwenansom i pragnie zaznać niezależności.  

W dzisiejszych czasach to wszystko brzmi absurdalnie, ale i przerażająco. Jednak nowa książka Victorii Mas bardzo dobrze oddaje prawdę historyczną tamtych lat. Pomimo tego, że bohaterki są fikcyjne, dzięki przybliżeniu ich postaw, pragnień i potrzeb wyłania się obraz udręki kobiet XIX wieku.

Jest to niezwykle ważna książka na tle aktualnych wydarzeń politycznych w naszym kraju. Ukazuje problem jarzma kobiet na przestrzeni tysiącleci. Pokazuje czasy przed emancypacją i skłania do przemyślenia, obdzierając patriarchat na części pierwsze. Dodatkowo Victoria Mas ma lekkość pióra i cudowny styl, dzięki któremu książkę czyta się bez tchu. Bardzo polecam kobietom, szczególnie polecam mężczyznom!

0 thoughts on “Bal szalonych kobiet – Victoria Mas

Leave a Reply