Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Kiedy odłożyłam książkę Ciszę białego miasta, od razu miałam ochotę na kontynuację tej podróży po przepięknej Hiszpanii. Dlatego nie mogłam odpuścić Rytuału wody – drugiej części Trylogii Białego Miasta autorstwa Evy Garcíi Sáenz de Urturi. Oto kilka zdań na temat tej lektury, w której mogą pojawić się spoilery z poprzedniego tomu.

Inspektor Alaya to główny bohater całej serii. Jako policyjny profiler, zainteresował mnie w poprzedniej części swoim oddaniem sprawie, a także wyciąganiem właściwych wniosków i ciekawym charakterem. Tym razem mężczyzna rozpoczyna pracę nad śledztwem, którą ofiara została jego pierwsza dziewczyna, będąca w ciąży. Tym razem morderca posłużył się rytuałem związanym z wodą. Do tego ograniczenia mowy z jakimi się zmaga wpływają na jego poczucie pewności siebie, a sytuacja prywatna ze swoją przełożoną nie jest jasna. Otóż Alba zdradza mu, że jest w ciąży, ale ojcem dziecka może być nasz bohater, ale również seryjny zabójca ujęty w poprzednim tomie. 

Lektura książki z początku mi nie szła z powodu nadmiaru innych obowiązków, ale kiedy przebrnęłam przez swoje zmęczenie, to nie mogłam się oderwać od czytania. Autorka, tak jak za pierwszym razem, dała mi zaglądnąć w prowadzenie ekscytującego śledztwa. Podążając tropem inspektora chłonęłam ciekawą fabułę książki, jak zawsze dostając szczątkowe informacje, które pomału układały się w całość. Samo zakończenie może nie było takie fantastyczne jak w Ciszy białego miasta, jednak w dalszym ciągu pozostanę z bohaterami do ostatniego tomu.

Rytuał wody w znacznej części zdobył mnie urokiem hiszpańskiego miasta Vitorii. Eva García Sáenz de Urturi potrafiła wydobyć z historii i kultury tego miasteczka, to co najcenniejsze – urok. Dzięki książce czytelnik może poznać elementy rytuałów celtyckich, co budziło moje zainteresowanie do końca lektury. Po przeczytaniu finału, może nie jestem szczególnie podekscytowana, ale czasu poświęconego na tę pozycję nie żałuję.   

Jeśli, oprócz trzymających w napięciu kryminałów, lubisz wątki historyczno-obyczajowe w książkach, to Rytuał wody jest idealną pozycją. Autorka nieźle trzyma poziom drugiej części, a do tego wciąga czytelnika w kolejne losy dobrze znanych bohaterów. Podsumowując, polecam wybrać się jutro do księgarni na premierę, bo warto zapoznać się z książką dostosowaną do jesiennych, długich wieczorów.   

 

Rytuały wody
Autor: Eva García Sáenz de Urturi
Cykl: Trylogia Białego Miasta (tom 2)
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 537
Kategoria: kryminał, sensacja, thriller
Premiera: 30 października 2019 r.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu MUZA.

 

2 thoughts on “Rytuał wody – Eva García Sáenz de Urturi /PRZEDPREMIEROWO/

  1. Nie czytałam jeszcze poprzedniczki, ale może to dobrze, bo teraz będę mogła przeczytać od razu jedną po drugiej.
    Pozdrawiam serdecznie i zapraszam w moje skromne blogowe progi.

Dodaj komentarz