Przez Piękne Okulary - książkowe recenzje

Przeczytałam: 12 książek

Jak widać udaje mi się utrzymać poziom z poprzedniego miesiąca. Pomimo powrotu do pracy udaje mi się czytać w każdej wolnej chwili. Choć może ten wynik jest troszkę oszukany, ponieważ dwie książki przesłuchałam w formie audiobooka.

Niech mrok do Ciebie nie przemawia – de Calbiac Laetitia

Ta książka nie była dla mnie odpowiednia z uwagi na bardzo religijne podejście do tematu straty dziecka, co mnie osobiście bardzo bolało. Pewnie dlatego, że wątpię w istnienie kogoś na górze.

Terapia żałoby – Karen Katafiasz

Bardzo zgrabna książeczka z niewielką ilością treści. Jednak w tych kilku zdaniach na każdej stronie było ważne przesłanie, które dawało nadzieję na przyszłość. To także książka dla osób w trakcie żałoby.

Opuszczeni rodzice. Nagła śmierć dziecka. Jak dalej żyć? – Anna Bogna Jędrzejewska

Opuszczeni rodzice

Maresi. Kroniki czerwonego klasztoru – Maria Turtschaninoff

Maresi. Kroniki Czerwonego Klasztoru to krótka, ale treściwa książka. Jej przekaz jest prosty, ale zapada w pamięć a opowieść sama się czyta. Uważam ją za ważną lekturę dla młodzieży oferującą refleksje nad szacunkiem, dyskryminacją, seksizmem, dbaniem o środowisko oraz wiarą w odrobinę… magii.

Prawda o kłamstwach – Tracy Darnton

Prawda o kłamstwach to trzymająca w napięcie książka. Temat przewodni o superpamięci jest naprawdę interesujący, zawłaszcza, że autorka ukazuje go w lekcjach prowadzonych przez ciekawego nauczyciela, a także w rozpoczęciu każdego rozdziału, czasami wymuszając ćwiczenia nad swoją pamięcią. Poza tym bardzo dobrze wykreowana bohaterka, nieoczywista miłość i zagadka kim naprawdę jest Jess przysparzają wielu emocjonujących chwil.  

Sapiens. Od zwierząt do bogów – Yuval Noah Harari /audiobook/

Pozycja popularnonaukowa izraelskiego naukowca od dawna przyciągała moją uwagę. Przesłuchałam audiobooka, który okazał się naprawdę dobry. Ciekawy sposób argumentowania i wyciągania wniosków daje odpowiedź dlaczego Homo Sapiens został panem Ziemi.

Podziemne Linie Lotnicze – Ben H. Winters

Podziemne linie lotnicze to zgrabna książka, którą szczególnie mogę polecić osobom zaciekawionym tematem niewolnictwa, ale także tym którzy lubią czytać alternatywne opowieści. Poza tym sam pomysł na fabułę oraz jej wykonanie (bez zakończenia) są naprawdę dobre. Jestem pewna, że sięgnę jeszcze po inne książki tego autora.  Największym plusem jest postać głównego bohatera oraz prawdziwa realność tej fikcji literackiej.

Milcząca ofiara – Caroline Mitchell

Milcząca ofiara była książką, po której miałam pewne przemyślenia. Zwłaszcza odbiór samego tytułu, ponieważ dopiero pod koniec wyjaśnia się jego znaczenie. Książę czytało się szybko, bez przerywania. Styl i pomysł Caroline Mitchell był na wysokim poziomie. A wieloosobowa narracja i układanie zagadki w całość podsyciło mój zapał i ciekawość.

Homo deus. Krótka historia jutra – Yuval Noah Harari /audiobook/

Kolejna przesłuchana książka, również naukowca. Harrari po raz kolejny opowiada o losach świata, ludzi, zwierząt a także zagląda do przyszłości, co do której nie mamy pewności. Ciekawe spostrzeżenia, polecam serdecznie.

Nasz ostatni dzień – Adam Silvera

Adam Silvera zabiera czytelnika do świata, w którym dwaj młodzi chłopcy znają datę swojej śmierci. Te ostatnie 24 godziny zaczynają być bardzo istotne i wpływają na ich zachowanie. Recenzja za kilka dni.

Kociarz – Kristen Roupenian

Zbiór opowiadań o relacjach międzyludzkich. Premiera dopiero 24 kwietnia i do tej pory na pewno ukaże się ich recenzja. Na chwilę obecną mogę zdradzić, że są tam opowiadania warte uwagi, ale i takie które są nijakie.

Krótka historia czasu. Od Wielkiego Wybuchu do czarnych dziur – Stephen Hawking

Jest to dzieło warte przeczytania, choć czasem bywa trudne w odbiorze (w momentach wyjaśnianych koncepcji naukowych). Stephen Hawking to znana osobistość XIX wieku, którego geniusz możemy podziwiać w książkach. Miałam wielką satysfakcję z lektury, a przy tym widziałam także radość pisania i fascynacje światem oczami Hawkinga (np. jak pisał, że jakieś zagadnienie matematyczne go podnieciło i zaczął szukać na nie odpowiedzi :P).

Szczególnie polecam:


Brałam udział w wyzwaniach:

52 książki 201912 książek (ogólnie 31)

Wyzwanie LC 20191 książka

Wyzwanie LC na luty: przeczytać książkę autorów, których imię zaczyna się na tę samą literę co moje. Do tej kategorii wybrałam 2 pozycje, które zalegają na mojej półce. Jednka przeczytałam tylko jedną z nich – Maresi. Kroniki czerwonego klasztoru – Maria Turtschaninoff


Inne:

Dodatkowo na blogu opublikowałam

33 książki na 33 urodziny

Nowości Wydawnictwa Zysk i S-ka /ZAPOWIEDŹ/

Wiralowy fenomen “New Yorkera” |polska premiera “Kociarza” już w kwietniu! /ZAPOWIEDŹ/

Nowości Zysk i S-ka i Uroborosa

„Nad Śnieżnymi Kotłami” | wybuchowa mieszanka kryminału i powieści szpiegowskiej /ZAPOWIEDŹ/

Laureatka Nobla w Polsce! Znamy pierwsze gwiazdy Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury 2019

Wyniki Plebiscytu Książka Roku 2018 na LC

Franz Kafka wchodzi do gry… komputerowej. Premiera pierwszego zwiastuna produkcji pt. “Metamorphosis” opartej na twórczości pisarza z Pragi

Wyzwanie czytelnicze LC 2019 – marzec

MOC FILMÓW… czyli co oglądałam w lutym

oraz dwie recenzje z poprzednich miesięcy:

Marzyciel. Strange the Dreamer – Laini Taylor /wyzwanie LC 2019 – luty/

Z każdym oddechem – Nicholas Sparks /WSPÓLNE CZYTANIE/

Trzy mroczne korony – Kendare Blake /AUDIOBOOK/

Dwór szronu i blasku gwiazd oraz Książka do kolorowania – Sarah J. Maas

Dzień 7 – Kerry Drewery

ale najważniejszy dla mnie wpis dotyczył mojej niedawnej tragedii:

Córeczko – na zawsze pozostaniesz w moim sercu [*]


Nowości na mojej półce:

BIBLIOTECZKA PUCHNIE… czyli nowości na mojej półce -> tutaj i tutaj 


Kilka fleszy z życia:

JAK WAM MINĄŁ MIESIĄC?

1 thought on “OSTATNI DZIEŃ MIESIĄCA /03.2019/

Dodaj komentarz